Arhitektura novog grafičkog procesora
Kao što smo već ranije spomenuli, AMD je prešao sa svojih (btw veoma efikasnih) VLIW4 i VLIW5 instrukcija na narednu generaciju koju je nazvao GCN – Graphic Core New arhitecture. Šta zapravo predstavlja GCN?
AMD je shvatio da je su prethodne grafičke karte svojim VLIW instrukcijama bile jako dobre za gejming i tu se stvarno slabo šta moglo zameriti istima. No, kako je konkurencija svojim GPGPU performansama uvek bila korak ispred, AMD je shvatio da mora raditi na poboljšanju tzv. „computing“-a iliti GPGPU performansi gde VLIW instrukcije nisu baš blistale.
GCN jedinice sada rade i grafičke i matematičke proračune. Dakle, ne postoji odvojen podsistem koji bi se bavio ovim stvarima i pravio „latency“ u realnom vremenu. GCN arhitektura je optimizovana za različite proračune, koji podrazumevaju već spomenute grafičke i matematičke proračune objedinjene u jednom ciklusu.
Svako GCN jezgro ima po četiri SIMD bloka, koji je širok 16x, te time dobijamo računicu da svaki CU (computing unit) ima 64 shader-a. Pošto HD7750 GPU ima 8 CU-a, prostim množenjem 64 SIMD jedinice, dolazimo do broja od 512 shader jedinica.
Računice sa pokretnim zarezom su ostale na sličnom nivou kao kod Cayman čipova, sa tim da nema više VLIW instrukcija, pa tako ni paralelizma koji je donekle „gušio“ Cayman čipove koji se nisu snalazili u multitaskingu. GCN arhitektura uz dodatak zasebnog skalarnog čipa rešava, bar u teoriji problematiku paralelnog računanja, jer kao što smo već napomenuli CU jedinice ne čekaju na instrukcije redom, već ih putem GDS kontrolera dobijaju istovremeno.
Dodaj komentar