Hardverski nivo
U uvodu smo spomenuli da je GeForce GTX 590 karta bazirana na GF 110 čipu koji se koristi i na GTX 580 grafičkoj karti koja predstavlja najbrže single GPU rešenje. Za one koji traže nešto brže od najbrže single GPU karte, a žele nVidia proizvod tu je GTX 590 kao najbrža karta koju nVidia ima da ponudi. GTX 590 sadrži 1024 šejder procesora (CUDA Cores) i ukupno 3GB GDDR 5 memorije, po 1,5GB za svaki GPU.
Memorijski podsistem je sličan onom na GTX 580, sa šest 64-bitnih memorijskih kontrolera što znači da je memorijski interfejs ove karte 384-bitni. Grafički procesor ove karte radi na veoma niskih 607 MHz, napomenućemo da jedan GTX 580 radi na 772 MHz, pa će možda mnoge ova činjenica razočarati. Međutim ako se malo bolje pogleda u specifikacije karte biće jasno da je potrošnja od „samo“ 365 W prouzrokovala ovaj downclock. Da bi se potrošnja zadržala u granicama od 365 W koliko iznosi TDP ove karte napon i klok grafičkog procesora je drastično smanjen u odnosu na jednu GTX 580 koja koristi isti čip. CUDA jezgra (šejderi) rade na 1215MHz, dok memorija radi na relativno niskom kloku koji iznosi 853MHz (efektivno 3414MHz).
Kao što je svima poznato GTX 500 serija kao i najjači single GPU predstavnik se mogu pohvaliti dobrim referentnim kulerima, koji nisu samo efikasni već i prilično tihi. Kada je GTX 590 u pitanju i ovde se vodilo računa o tome pa je karta dobila jedan veoma efikasan i za ovu klasu karti tih i prelepo dizajniran kuler. Ono što prvo pada u oči je odličan referentni dizajn, a sam dual slot kuler najviše podseća na rešenje primenjivano kod single PCB GTX 295 grafičke karte. Iako podseća novi kuler je potpuno drugačiji i radi na Vapor chamber principu sa ventilatorom od 90mm u sredini. nVidia tvrdi da je karta tek nešto malo bučnija od GTX 580 modela, a u to smo imali prilike i da se uverimo u toku testiranja što je za svaku pohvalu.
Karta koristi 12-slojni PCB sa desetofaznom naponskom sekcijom. Naponska sekcija karte poseduje digitalne regulatore koji imaju mogućnost softverske regulacije napona. Dok dvofazni memorijski kontroleri isporučuju struju za GDDR 5 memoriju. Na samoj karti je ugrađen i aluminijumski „backplate“ koji pomaže u hlađenju PCB-a i komponenti. Dok su sa zadnje strane postavljena dva „backplate-a“ za hlađenje memorije.
Od priključaka za monitor se nVidia odlučila za tri DVI i jedan Mini display port. Ova karta ima podršku za nVidia 3D Vision i nVidia Vision Surround pa je broj priključaka odgovarajući.
Kada je GTX 590 u pitanju nVidia posebno ističe jako dobro Quad SLI skaliranje, pa ukoliko neko ima nameru da upari dve ovakve karte dobiće odlične Quad SLI performanse. Tabelu u rezoluciji 2560x1600px možete pogledati ispod.
Dodaj komentar