Hardverski deo
MSI Radeon R9 270 TF Gaming OC je model baziran na R9 R270 (Pitcairn) grafičkom čipu sa 1280 shader jedinica, 2GB VRAM-a i 256bit-nom magistralom. Na grafičkom čipu je prisutno 32 ROP i 80 TMU jedinica. Za one koji ne prate na času, u pitanju je grafički čip već viđen kod prethodne generacije AMD Radeon HD 7870 karti, ovoga puta “prekršten” u R9 270 radno ime.
MSI Radeon R9 270 TF Gaming OC poseduje jedan PCI-e 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje do 150W snage. Obzirom da je TDP ove grafičke karte 150W AMD je definitivno usavršio proizvodni proces i postalo je očigledno da za ovaj čip nije potrebno više snage za neometan rad. U principu, ovo je jako lepo izbalasirano – mali potrošač sa relativno dobrim performansama.
PCIe konektor se nalazi sa strane, što neće predstavljati problem prilikom montaže u kućište. Neretko se dešava da grafičke karte ove dužine sa konektorom sa zadnje strane umeju da stanu na put pristupu hard diskovima. Jedna stvar može zasmetati prilikom kačenja konektora za napajanje – klip za koji treba da se zakači priključak i na taj način osigura od ispadanja se nalazi orijentisan ka unutrašnjoj strani PCB-a, tik ispod hladnjaka, pa je pomalo nezgodno mu pristupiti u slučaju da želite da ga skinete.
Od video izlaza MSI Radeon R9 270 TF Gaming OC model poseduje Dual link DVI/I/D, HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, verzije 1.4a. Tu je i jedan Display Port u verziji 1.2. AMD Eyefinity je naravno podržan. Ovaj model podržava i UltraHD, poznatije kao 4k rezolucije (3840x2160px), a tu je i neizostavna OpenGL 4.3, PCI Express 3.0, kao i DirectX 11.2 podrška.
Zanimljivo je i podatak da je MSI koristio zlatnu oplatu za HDMI video izlaz koji bi u teoriji trebalo da zaštiti konektor od korozije i degradacije kvaliteta slike i zvuka na duže staze.
Naravno, tu je i neizbežni Crossfire konektor za ovu klasu grafičkih karti, a ovaj model poseduje jedan takav konektor. To znači da možete napraviti Crossfire mod sa maksimalno dve ovakve karte.
TwinFrozr IV sistem hlađenja karakteriše direktan kontakt bakarnog hladnjaka sa jezgrom tj. GPU-om. U slučaju TwinFrozr IV sistema hlađenja korišćena je velika površina, tj. deo koji naleže direktno na GPU i na memorijske čipove.
Na delu hladnjaka, koji je u kontaktu sa memorijskim čipovima grafičke karte, nalaze se termalne trake koje su nalepljene na telo hladnjaka, te je samim tim sprovođenje toplote dobro i kvalitetno rešeno.
Sa centralne baze koja naleže na GPU i memorijske čipove izvučene su ukupno dve toplotne cevi koje se pružaju duž ostatka hlađenja, i prolaze kroz radijator sa aluminijumskim listićima.
Prečnik toplotnih cevi je različit, pa je cev koja se pruža ka zadnjoj strani grafičke karte prečnika 8mm, dok je druga cev prečnika 6mm. Razmak između aluminijumskih listića je 1,18mm, taman za lepo odvođenje toplote i generisanje manje količine buke.
Kvalitet hladnjaka i idejno rešenje su praktično i elegantno urađeni u skladu sa zahtevnošću Pitcairn čipa, pa ne bi trebalo da bude nekih neprijatnosti kada je hlađenje i buka u pitanju. Kartom dominira oklop hladnjaka crne boje sa kombinacijom crvene i dva ventilatora koji deluju upečatljivo.
Gornji zaštitni deo, tj. oklop ventilatora je praktično urađen i za njegovo skidanje nije potrebno rasklapati kartu, već je dovoljno odršrafiti par šrafova koji se nalaze ispod ventilatora i kojima je lako pristupiti. Takođe, sa gornje je prisutan i dodatni ram koji sve drži na mestu, pa nema opasnosti od uvijanja PCB-a i ostalih vrsta deformacija.
Dužina grafičke karte je 25cm i neće biti problema smestiti je u bilo koje kućište sem specifičnih HTPC rešenja sa micro ATX formatom ploča gde eventualno može biti manje mesta.
Ventilatori su prečnika 100mm i svaki poseduje 4-pin konektor koji su zajedno vezani u jedinstven 4-pin konektor koji se vezuje na ploču grafičke karte.
Obzirom da su u pitanju 4-pin konektori, moguća je i kontrola brzine ventilatora. Svaki ventilator ima deset krilaca.
Na oklopu se neposredno pored ventilatora nalaze i otvori za uvlačenje i bolji protok vazduha.
Primetili ste da su krilca ventilatora specifičnog oblika, pa su na njihovim krajevima odrađena blaga zaobljenja i poliranje koja bi u praksi trebalo da obezbede manje skupljanje i zadržavanje prašine na krajevima krilaca. MSI navodi da se ventilatori u nekom trenutku izvesno vreme nakon startovanja grafičke karte zavrte punom brzinom u suprotnom smeru okretanja da bi skinuli eventualne naslage sa sebe. MSI ovu tehnologiju koja je karakteristična za TwinFrozr IV hlađenje naziva DRT (Dust Reduction Technology).
PCB grafičke karte je crne boje, doduše malo svetlije koja podseća na staru karakterističnu “braon” boju starijih modela kompanije MSI. Crni PCB je u poslednje vreme postao nepisano pravilo i pokazalo se kao dobitna kombinacija kod korisnika kojima je izgled grafičke karte bitan, te je pohvalno što je i MSI krenuo u tom pravcu.
GPU zauzima centralno mesto i na ovoj grafičkoj karti i okružen je sa ukupno osam memorijskih čipova.
Memorijski čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije ELPIDA, oznake W2032BBBG-6A-F i deklarisani su na radni takt od 1400MHz (5600MHz efektivno), i rade pri naponu od 1,5V. Na karti se nalazi osam memorijskih čipova po 256MB (što daje ukupno 2GB radne memorije.
Specifikacije za ove čipove kažu da su sposobni za rad pri brzinama od 6GBps, pa obzirom na manje brzine u specifikacijama grafičke karte, očekujemo i lepu dozu overkloka, bar na brzine fabričke specifikacije.
Digitalna naponska jedinica je korektno i pedantno odrađena (4+2 za GPU i memoriju). Nalazi se na prednjoj strani PCB-a, i karakterišu je polimerski kondenzatori u kombinaciji sa zalivenim kalemima i super feritnim jezgrima (SFC) koje karakteriše do 35°C niža radna temperatura i duži vek trajanja. Svakako, ovakva rešenja su se pokazala kao dobitna kombinacija na grafičkim kartama novije generacije. Tu su i dodatni kalem i kondenzatori kod naponske jedinice koja kontroliše napon memorijskih čipova.
MSI je na ovom modelu koristio 2/3/4-Phase naponski kontroler kompanije ON semiconductor, oznake NCP5395T. Ovaj kontroler je dovoljan za ovakvu vrstu čipova koji koriste do četiri faze za regulisanje napona.
Lepo, pedantno, bez previše gužve na PCB-u. Hladnjak nije prisutan na naponskoj jedinici, ali smo u ranijim testovima došli do zaključka da za Pitcairn čipove kod R9 270 modele nije ni potreban, pošto karte baziran na njemu ne generišu previše toplote, pa bi ovo bio bespotreban trošak i dodatno bi povećalo cenu krajnjeg proizvoda.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal, gde ćemo proveriti šta nam je ovoga puta MSI pripremio sa ovim izdanjem grafičke karte.
Dodaj komentar