Overklok i skaliranje performansi
GeForce GTX 570 se pokazao kao prosečan overkloker, sa inicijalnih 732/1464/3800MHz kartica se zaustavila na stabilnih 785/1570/4000MHz. Moguće je bilo benčovati i sa višim vrednostima (860MHz za GPU), ali iako su 3DMark Vantage i 3DMark06 benčmark alati prolazili, stari dobri Crysis je pokazao nestabilnost karte na ovim vrednostima jednostavnim restartovanjem grafičkog drajvera ili totalnim blokiranjem računara. Za overklok smo koristili MSI Afterburner aplikaciju, gde nažalost još nije omogućeno dizanje napona za GPU, pa smo bili primorani na overklok sa inicijalnim naponima. Sa druge strane, veliki procenat korisnika najviše teži ovoj vrsti overkloka, bez diranja napona, samo do granice koja je moguća na nominalnim vrednostima.
Sa druge strane već smo utvrdili da AMD Radeon HD6950 nije najbolji overkloker. Mogućnost da su u pitanju drajveri ili sam primerak karte, ostaje nam nepoznanica još uvek. Pošto smo bili osuđeni na overklokovanje na nominalnim naponima (nismo imali mogućnost dizanja napona kroz softver) karta se zaustavila na 50MHz iznad nominalne vrednosti za GPU i 200MHz za memoriju, dakle 850/5200MHz.
Overklok performanse smo izmerili kroz 3D Mark Vantage i 3D Mark 11. Naravno, ostavili smo i jednu igru za test OC-a, Crysis Warhead koji se pokazao kao izuzetan pokazatelj skaliranja performansi i stabilnosti overkloka.
Skaliranje grafičkih karti je sasvim dobro ako procentualno gledamo odnos frekvencije i broja frejmova koje dobijamo overklokom, sa tim da je kod Fermi grafičkih čipova skaliranje nešto veće u odnosu povećanje kloka – povećanje frejmova. Prostije rečeno, GF110 bolje skalira sa jednakom ili manjom vrednosti kloka za klok.
Dodaj komentar