Buka, temperature i OC potencijal
AMD Radeon R9 280X koja ima predvi]eni TDP do 250W, mada HIS model koji je stigao do nas poseduje konektore za čitavih 375W struje. Sistem hlađenja koji smo videli u prethodnom delu teksta deluje kao jako dobro rešenje i u paru sa dva ventilatora prečnika 90mm ne bi trebalo da bude problema kada su temperature u pitanju. Ceo sistem deluje jako masivno i kvalitetno, pa uz dobre temperature očekujemo i dobre akustične performanse.
Temepratura grafičke karte u stanju mirovanja je 32°, što je odličan rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 23°C. Ventilatori su se okretali na 20% ili 1324rpm. Frekvencije grafičkog jezgra su u stanju mirovanja 300MHz za GPU i 150MHz za memoriju.
Ova grafička karta je u stanju mirovanja apsolutno nečujna.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na odličnih 64°C, dok ventilatori rade na 37%, odnosno 1801rpm. U ovim uslovima ventilatori su i dalje praktično nečujni, pa u odnosu na režim mirovanja praktično da i nema razlike.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo pristojnih 1186MHz za GPU i 1700MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 15%. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta je 1,2V. Mi smo podigli Power limit za 20% koliko dozvoljava aplikacija MSI Afterburner i sa takvom konfiguracijom pokrenuli testove opterećenja. Napomenuli bismo da je dizanje napona bilo moguće, ali je svaki pokušaj dizanja istog završavao neuspešno, pucanjem drajvera ili zamrzavanjem slike. Verujemo da je ovo problem softverske prirode, te da će isti biti rešen kroz nove drajvere. Sa povećanim Power limitom, GPU je dobijao 1.240V.
Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao za svega 2°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi jako dobrih 66°C. No, postoji jedan mali problem tokom overkloka, kada je Unigine Heaven test u pitanju. Za ovako dobre temperature, ventilatori su morali da se zavrte na 93%, tj. 3740rpm. Ovde je već buka više nego primetna, i ovde je HIS loše odigrao sa profilom za kontrolu ventilatora. Svakako bismo voleli i 10°C više i duplo manju buku.
Ovaj put smo i očitali ASIC vrednost (u koju lično ne verujemo previše) i ona iznosi 65,2%. U prinicipu, imate očitavanje, imate overklok vrednosti – presudite sami.
GPU-Z je očitavao vrednosti temperature VRM sekcije, ali se oni nisu menjali tokom testa, odakle možemo zaklučiti da su na ovom modelu korišćeni nešto drugačiji kontroleri napona i senzori za očitavanje.
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Ventilatori rade na 36%, što iznosi 1756rpm. I u ovom režimu je grafička karta nečujna. Za sada odlično.
Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 63°C, što je odličan rezultat. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte tek za 1% vise, na 37%, tj. 1802rpm uz temperaturu jezgra od 64°C. Temperatura je samo 1°C visa od one bez overkloka, što je fantastično. Ventilatori se isto kao kod Unigine Heaven testa bez overkloka. Tokom testiranja realnih testova opterećenja, tj. igranja igara u overklok režimu, temperature nisu prelazile 65°C, što je izgleda gornji limit preko koga ventilator kreću sa “poletanjem”.
HIS je mogao napraviti malo bolji profil kontrole ventilatora zarad nešto lošijih temperatura. Svakako, manuelna kontrola ventilatora je moguća, pa korisnici mogu podesiti rad ventilatora kako im odgovara.
Dodaj komentar