Naponska sekcija (VRM) i ostali čipovi
Ranije smo pisali i objašnjavali šta je to VRM i koji su mu sastavni delovi. Edukativni deo možete potražiti ovde. Takođe, preporučujemo ovaj članak koji opisuje prednost višefaznog VRM sistema u odnosu na monofazni. Današnje video karte koriste uglavnom višefazne sisteme, ali ograničenje predstavljaju i sami PWM kontroleri koji se izrađuju uglavnom u do 8 faza.
Za početak Vam predstavljamo dve slike sa pogledom na štampanu ploču u visokoj rezoluciji.
Srce naponske sekcije, kao i kod prethodno testiranog R9 280X, čini digitalni 8-fazni PWM kontroler oznake CHiL8228G. Proizvođač je CHil Semiconductor, koji je u vlasništvu firme International Rectifier. Dakle, u pitanju je čip koji ima mogućnost kontrole do 8 faza. Tu je CHil Efficiency Shaping tehnologija koja ima funkciju da poboljša efikasnost VRM sekcije kroz ceo opseg opterećenja. CHiL Dynamic Phase Control omogućava da se pojedine faze skroz gase ukoliko grafička karta nije opterećena, a CHiL Variable Gate Drive optimizuje napone na MOSFET-ima u zavisnosti od strujnog opterećenja. Osim ovoga, CHiL8228G deluje kao preslikani IR3567B (koji se nalazi na SAPPHIRE 290 Vapor-X), a poseduje OVP, OCP i OTP zaštite, a ima i senzor temperature baziran na termistoru sa zasebnom VRHOT linijom za prenošenje te informacije.
U poslednje vreme sve češće viđamo digiPWM tehnologiju zbog čega nam je posebno drago, jer je u pitanju iskorak napred na ovom polju.
Ako u poredite sa HIS Radeonom R9 280X, videćete da je kompletan PCB identičan uz jedva nekoliko malih razlika.
Na ulazu VRM-a (pored konektora za dodatno napajanje) imamo pet kondenzatora deklarisanog radnog napona od 16V i kapacitivnosti 220 µF, što je zapravo viša kapacitivnost nego što je slučaj kod 280X. Tu su još dva dodatna od 270 µF (16V) u donjem desnom delu PCB-a, kao i dve skroz klasične zavojnice.
Što se tiče Power sekcije, tu vidimo MOSFET-e sa heatspreader-ima koji nose oznaku IR6811 i IR6894. Ovih MOSFET-a ima po 7 komada obe vrste u desnom delu karte, dok se u skroz levom delu nalazi još po jedan MOSFET. Dakle, iskorišćeno je svih 8 faza PWM kontrolera. International Rectifier je ove čipove nazvao DirectFET plus. MOSFETI su takođe identični kao na jačem modelu.
U filterskom delu VRM-a imamo feritne zavojnice firme Coiltronics sa oznakom 1007R3 R17, pri čemu je samo jedna obeležena dok druge nemaju nikakve oznake. Tu su još i polimerski kondenzatori deklarisanog radnog napona od 2,5V i kapacitivnosti 820 µF.
Sa zadnje strane štampane ploče se nalaze drajveri koji pogone MOSFET-e, a u pitanju su CHiL8510 čipovi. Drajveri su takođe identični kao na jačem 280X modelu.
Da pomenemo još da je MOSFET-i imaju aluminijumski hladnjak koja ih pasivno hladi, međutim drajveri sa zadnje strane ploče su „goli“.
Na PCB-u smo zatekli i nekoliko Tantalovih film kondenzatora kapaciteta 337 μF, a u nastavku pogledajte galeriju preostalih slika PCB-a.
Kada se podvuče crta, VRM sekcija je odrađena i više nego korektno. Eventualno bismo voleli da su korišćeni neki „fensi“ kvaltetniji kondenzatori poput metalic solid state 10k ili 12k, kakve možete videti na ASUS-ovim grafičkim kartama ili ASRock pločama. Ako ništa drugo, dopalo nam se to što naponska sekcija nije oslabljena, već je identična kao na jačem 280X modelu.
Dodaj komentar