| Hardver | Grafičke karte | HIS R9 280X IceQ X2
Grafičke karte

HIS R9 280X IceQ X2


Buka i temperature

 

Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš merni uređaj Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati ovde. Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata.

Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25%, 50%, 75% i 100% brzine ventilatora. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m (jer je to industrijski standard). Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.

Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark, i igra Sniper Elite V2.

 

HIS 280X IceQX2 buka

 

Kako IceQ sistem hlađenja ovog puta nije doneo ništa revolucionarno, očekivali smo da se ovo rešenje pokaže nešto lošijim od ASUS i SAPPHIRE varijanti. Tokom igranja smo primetili neugodno pištanje, koje se nije čulo ni kada ventilatori rade na 100% obrtaja. Zbog čega se ovo dešava, nismo utvrdili. Moguće da ventilatorima smeta da stoje uspravno, kakav je slučaj zbog položaja karte pri testiranju, mada opet, nije im smetalo kada se podese na maksimalni broj obrtaja. Naravno moguće je da je u pitanju samo kvalitet test primerka kojeg smo dobili na test, i da ovakvog pištanja neće biti u retail primercima.

Maksimalna brzina ventilatora je bila 3800 obrtaja u minuti. Tokom Furmark testa, GPU je podesio ventilatore da se okreću na 45%, pritom dostižući maksimalnu temperaturu od 70 stepena Celzijusovih. Tokom igranja, ventilatori su se vrteli na 41%, pri čemu je GPU dostigao temperaturu od 66C, Ambijentalna temperatura tokom našet merenja je iznosila 29C. Ovim smo bili više nego zadovoljni, te smatramo da hlađenje odrađuje odličan posao.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar