Naponska sekcija (VRM)
Pošto je potrošnja ove karte relativno niska (specifikacija kaže 120W), nije bilo potrebno za kompleksnim dizajnom naponskog dela. Kao što Vam je poznato od ranije, VRM služi da napon od 12 V, koji stiže iz napajanja, pretvori u napon koji GPU može da koristi. To je u ovom slučaju između 1 V i 1,2 V.
Jedna fotka visoke rezolucije:
Ulazni deo VRM-a je filtriran sa nekoliko malenih keramičkih kondenzatora, koji se nalaze sa zadnje strane PCB-a, a njima pomaže i jedan polimerski od 16V i 270 µF. Inače svi polimeri su 5K tipa, odnosno deklarisani da rade najmanje 5000 radnih sati na temperaturi od 105 stepena Celzijusa. Njihove radne temperature dok je karta u pogonu će teško preći 65 C, te će verovatno izdržati i 15 godina. Da podsetimo još da ASUS na svojim kartama iz ROG serije ugrađuje 10K kondenzatore (black metalic), koji su još bolji.
Iza njih vidimo jedan UP (m3054m) i dva LOW MOSFET-a (m3056m), koji u sprezi sa po jednom zavojnicom i kondenzatorom grade osnovni elemenat VRM sekcije – fazu. MOSFET-e bi trebalo da potpisuje UBIQ Semiconductor. ASUS izgleda njih koristi na kompletnoj STRIX seriji.
Ako pogledate malo bolje sliku, biće Vam jasno da se ovde radi o 4+1-faznom dizajnu naponske sekcije. Na izlazu VRM sekcije imamo filterski deo u vidu kombinacije zavojnica i polimera. Zavojnice su najbolje od ASUS-a, a radi se o Super Alloy Power (SAP) tipu. Što se polimerskih kondenzatora tiče, malo nas je začudilo to što je korišćen neparni broj. Jedino što nam pada napamet, jeste da je za VRAM uz jednu SAP zavojnicu umesto dva polimerska kondeznatora, korišćen jedan. Oni su deklarisani na nešto viših 3 V i 820 µF. Naponska sekcija ima svoj aluminijumski hladnjak, koji naleže na MOSFET-e i pričvršćen je za PCB dijagonalno sa dve žabice.
Ostalo je još da pomenemo mozak koji nadgleda sve ove operacije. Ovde konkretno imamo dva PWM kontrolera. Jedan je uP1541P i radi se o jednofaznom buck kontroleru kompanije ON Semiconductor. Drugi je sa oznakom uP1608TK od iste firme. Njega nismo uspeli da pronađemo na sajtu proizvođača, a pretpostavljamo da se radi o četvorofaznom kontroleru.
Prelazimo na konekcije…
Dodaj komentar