Hardverski nivo
Na početku teksta smo spomenuli da se radi o nereferentnom modelu koji je zasnovan na NVIDIA GTX680 grafičkom čipu. Dizajnersko rešenje Direct CU II hlađenja je ostavilo jako pozitivan utisak na nas.
Ako se izuzme par detalja crvene boje koji daju „šmek“ ASUS GTX680-DC2T-2GD5 grafičkoj karti, sve ostalo je crne boje i sve deluje veoma ozbiljno, a tu pre svega mislimo na kvalitet izrade koji je na zavidnom nivou. Nema nikakvog „škriputanja“ pod rukama, a težina ovog modela nas je kupila, jer to obavezno znači i veoma kvalitetno (čitaj: masivno) hlađenje, što u praksi garantuje dobre temperature prilikom opterećenja.
Naravno, za očekivati je bilo da ovaj model poseduje 1x8PIN i 1x6PIN konektor za napajanje, i tako je i bilo.
ASUS GTX680-DC2T-2GD5 grafička karta poseduje dva ventilatora od 90 mm, koja su se u praksi pokazala kao veoma tiha čak i prilikom opterećenja. Svaka čast za ASUS! Kada dođemo do sledećeg poglavlja ovog teksta biće Vam biti jasno zašto ovo kažemo.
Ova grafička karta ima sledeće konektore:
1xDVI (DVI-I)
1xDVI (DVI-D)
1xHDMI
1xDisplay Port
Bitno je podsetiti da se na ovu grafičku kartu mogu povezati čak četiri monitora, pa je užitak u gejmingu zagarantovan. Ako kojim slučajem niste zadovoljni performansama ove grafičke karte (ima nas raznih :-)), možete je upariti sa još jednom, odnosno dve, putem Sli konektora.
Kao što ste već primetili, za instalaciju ASUS GTX680-DC2T-2GD5 je neophodno da da oslobodite tri PCI/PCI-e ležišta, ali s obzirom na performanse, ovo nije mana, štaviše pozitivno je to što je grafička karta dugačka „tek“ 30 cm i kao takva će stati u veliku većinu kućišta na tržištu.
Kao što smo napomenuli, ASUS GTX680-DC2T-2GD5 model poseduje Direct CU II rashladni sistem. Reč je o veoma efikasnom hladnjaku, koji poseduje gusta rebra i kroz koja duvaju po dva 90mm ventilatora sa automatskom kontrolom broja obrtaja putem 4PIN konektora.
Čak pet heatpipeova debilje 6mm koji naležu na GPU direktnim kontaktom, moraju dobro da hlade pomislili smo. Tako je i bilo. Direct CU II hlađenje je svoj posao radilo perfektno, a ASUS ima sa čim da se diči. Inače, površina GPU-a je primetno manja od površine baze rashladnog tela. Prva misao nam je bila „Ček’ pa dva heatpipe-a zvrje u prazno”.
Ipak, detaljnom analizom smo shvatili da se toplota prenosi i na te heatpipeove, jer isti na bazu naležu savršeno. Sve to smo proverili dodirom „diskutabilnih“ heatpipe-ova prilikom opterećenja grafičke karte, i definitvno se toplota prenosi i na njih!
Svidelo nam se postojanje masivnog hladnjaka na naponskom sektoru ASUS GTX680-DC2T-2GD5 modela. Memorijski čipovi su potpisani od strane Hynix-a, i nemaju hladnjake na sebi, ali se u praksi pokazalo da im isto i nije neophodno, odnosno da je „pirkanje“ 90mm ventilatora i više nego dovoljno. Komponente koje su ugrađene su vrhunskog kvaliteta.
Štampana ploča se razlikuje od referentne koju je propisala sama NVIDIA, ali ASUS je poznat po tome. Ono što ne može, a da se ne primeti je “Super Alloy Power” naponski sektor koji broji čak deset faza. Naponski sektor je u praksi svoj posao radio savršeno, a to se posebno videlo prilikom overkloka! Takođe tu je i DigiVRM+ čip koji je zadužen za regulisanje napona, kao i komunikaciju između ASUS GPU Tweak softvera i samog grafičkog procesora.
Takođe, tu su i „Super Alloy“ kondezatori. Reč je o oklopljenim kondezatorima koji su propisani na radni vek od 150.000 radnih sati, što je oko 2,5 puta više od konvencionalnih. ASUS se malo poigrao sa video materijalom i plastično objasni kompletan „Super Alloy“ koncept ugradnje komponenata, te bacite pogled na ovaj video materijal.
Imate ASUS ROG matičnu ploču? Vi ste srećan čovek onda, a bićete još srećniji kada Vam ispričamo o „VGA HotWire tehnologiji“. Ako recimo imate ASUS Rampage IV Extreme matičnu ploču i pritom volite da overklokujete komponente do besvesti, evo šta možete da uradite.
Pogledajte sliku iznad, i primetićete šest „tačaka“. ASUS „VGA Hotwire“ tehnologija je namenjena overklokerima. Ako ste se prepoznali u prethodnoj rečenici nastavite da čitate ovaj deo članka u suprotnom trljajte teme glave levom rukom i skakućite sa noge na nogu. Šalu na stranu. Na samom PCB-u Rampage IV Extreme matične ploče, tik pored power i restart tastera, smo pronašli na prvi pogled ne mnogo bitne pinove. Ispostavilo se da u paketu postoji set konektora koje možete priključiti na te pinove, dok je drugu stranu potrebno zalemiti na PCB vaše grafičke karte. Ono što dobijate je kvalitetnu kontrolu napona na ASUS GTX680-DC2T-2GD5 grafičkoj karti putem već opisanog OC Key sistema o kome smo već pisali ranije upravo u tekstu o ASUS Rampage IV Extreme matičnoj ploči. Bravo za ASUS!
Inače, ASUS GTX680-DC2T-2GD5 grafička karta poseduje 2GB GDDR5 memorije i GK104 grafički procesor koji je izrađen u 28-nanometarskoj litografiji i sastoji se iz (oko) 3,5 milijardi tranzistora. Poseduje 1536 CUDA procesora, kao i 128 teksturnih i 32 ROP jedinice. Memorijski čipovi rade putem 256-bitne magistrale. Inače, ASUS je fabrički overklokovao ovaj već više nego brzi grafički čip sa referentnih 1006MHz na respektabilnih 1137MHz! Pa pređimo na taj deo testa, ali ipak pre toga podsetimo se ASUS GPU Tweak softvera.
Dodaj komentar