Hardverski deo
Na prvi pogled se može reći samo jedno – masivno i kvalitetno, što i ne čudi imajući u vidu da se radi od dual-slot hlađenju sa dva ventilatora sa DirectCU II tehnologijom. Pošto je u pitanju i TOP model radi se o fabričko overklokovanoj grafičkoj karti.
ASUS GTX660 DCII TOP model dolazi sa jednim PCI-e 6-pin naponskim konektorom. U paketu ne dolazi i molex to 6-pin PCI-e adapter, ali kupci ovakve grafičke karte sigurno imaju kvalitetno napajanje sa više PCI-e 6-pinskih konektora tako da se ovo ne može navesti kao zamerka.
Od video izlaza ASUS GTX660 DCII TOP poseduje 2 DVI konektora ( po jedan DVI-D, i DVI-I ), 1 HDMI, kao i jedan Display Port. Uz pomoć adaptera koji se nalazi u paketu jedan DVI se pretvara u VGA konektor, pa su tako svi potrebni konektori pristutni na ovom modelu.
Kao što smo ranije više puta spomenuli, ovaj model poseduje DirectCU II sistem hlađenja, koji karakteriše direktan kontakt bakarnih toplotnih cevi sa jezgrom tj. GPU-om. Ovo bi trebalo da obezbedi brže odvođenje toplote sa jezgra i tako smanji zagrevanje, a implicitno smanji i buku. ASUS tvrdi da ovakav sistem donosi ~20% veće performanse hlađenja u odnosu na referentne modele, uz daleko manju buku. Testirajući prethodnike sa ovim sistemom hlađenja, ovo se pokazalo kao tačno, pa verujemo da je to i ovde slučaj.
Sistem hlađenja ovog modela čini 2 ventilatora prečnika skoro 80mm.
Oba ventilatora se napajaju preko jednog 4-pin konektora, tako da se okreću istom brzinom tokom hlađenja.
Tu su tri niklovane bakarne toplotne cevi prečnika nešto malo iznad 8mm, koje vrše transfer toplote sa jezgra direktno na masivan sistem hlađenja sa aluminijumskim listićima.
U ovom slučaju upotrebljen je nesimetričan dizajn “prostiranja” toplotnih cevi. Za očekivati bi bilo da periferne toplotne cevi prostiru na jednu stranu tj. da idu na jedan ventilator, dok bi se srednja cev prostirala kroz oba dela grafičke karte, ali to nije tako. Naime, srednja toplotna cev, kao i ona bliža video konektorima se prostiru kroz obe strane karte, dok se ona najdalja prostire samo u smeru gde se nalazi dodatni PCI-e za napajanje. Ovo je verovatno urađeno, zato što se grafičko jezgro ne nalazi na centru PCB-a, da bi se postiglo efikasnije hlađenje.
Kao što ste mogli videti sa slika toplotne cevi gotovo idealno naležu u bazu hladnjaka što će omogućiti bolje naleganje na GPU čip i samim tim efikasnije hlađenje.
Razmak između aluminijumskih listića iznosi 1,33mm, što je i više nego dovoljno za protok vazduha čime će se eleminisati efekat huka, tako da će biti zadovoljni i oni korisnici koji žele što tiši rad računara.
Ovaj grafička karta poseduje i jedan SLI konektor, tako da se može povezati sa još jednom ovakvom kartom, ali kao što smo spomenuli u paketu ne dolazi SLI mostić tako da je potrebno da se dokupi, u slučaju da ga niste dobili sa matičnom pločom.
ASUS GTX660 DCII Top poseduje 8 memorijskih čipova (4 sa obe strane PCB-a) marke Samsung K4G20325FD-FC03, od koji svaki ima 2Gb (64Mb x 32), te je ukupni kapacitet GDDR5 memorije 2GB. Radni napon ovih memorijskih čipova je od 1,455 pa do 1,545V, a pošto na zvaničnom sajtu nije naveden deklarisan radni takt sa dozom rezerve primite informaciju koju smo pronašli, a to je da je ova memorija deklarisana na 1500 MHz (efektnivno 6000MHz).
Kao što ste mogli videti iz specifikacija radni takt memorije je postavljen na 1527 MHz, dok je memorija deklarisana na 1500 MHz tako da ne očekujemo neki veliki procenat overkloka.
I ova karta koristi polimerske kondenzatore, koji su poznati po dugotrajnošću, kao i boljim karakteristikama u odnosu na standardnešto bi trebalo da produži radni vek grafičke karte.
Tu je i DIGI+ VRM čip koji sa kvalitenom naponskom jedinicom osigurava stabilnost napona i omogućava veći i stabilniji overklok.
Od malih kozmetičkih detalja tu su DirectCU oznaka na sistemu hlađenja (koja se ne može ni videti kada grafička radi), kao i natpis ASUS sa bočne strane karte koji ne svetli. Mišljenja smo da je ovo bilo nepotrebno, ali eto barem možete da se pohvalite drugima da imate ASUS DirectCU II baziranu grafičku kartu.
Za kraj pogledajte i sliku kako izgleda testirani model grafičke karte kada se skine sistem hlađenja.
Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal…
Dodaj komentar