| Hardver | Grafičke karte | ASUS GTX TITAN
Grafičke karte

ASUS GTX TITAN


Buka, temperature i OC potencijal

 

ASUS GTX Titan ima TDP od 250W, što je u slučaju ovog modela ispoštovano, obzirom da je kompanija NVIDIA strogo definisala specifikacije svakog grafičkog čipa u slučaju GK110 modela. Sistem hlađenja koji smo videli u prethodnom delu teksta deluje kao referentni model i jedan ventilator prečnika 90mm bi trebalo da obezbedi dobre performanse, čemu se iskreno nadamo, ako se setimo kom segment pripada ovaj model i koliko košta.

 

info T

 

Temperatura grafičke karte u stanju mirovanja je bila 35°, što je odličan rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 23°C. Ventilator se okreće na 30% ili 1230rpm. Frekvencije grafičkog jezgra su u stanju mirovanja 324MHz za GPU i 162MHz za memoriju.

Ova grafička karta je u stanju mirovanja apsolutno nečujna. Iako smo bili skeptični zbog referentnog dizajna – zaista, u stanju mirovanja vlada tišina.

Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na 80°C, dok ventilatori rade na 57% tj. na 2299rpm. U ovim uslovima ventilator se već jasno čuje, ali ne pravi preveliku buku. U pitanju je jasno primetan šum, karakterističan za NVIDIA modele sa referentnim sistemima hlađenja. Daleko od tihog, ali ne toliko blizu preteranoj buci.

 

unigine default T

 

Kada je overklok u pitanju, postigli smo fantastičnih 1136MHz (300MHz više u odnosu na default, sa boost frekvencijom) za GPU i 1620MHz (6480MHz efektivno) za memoriju što donosi bolje performanse oko 20%. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta je 1,162V. U slučaju realnog testa opterećenja, igre DIRT Showdown, taktovi su išli do čitavih 1175MHz za GPU!!! Mi smo podigli Power limit za svega 5%, iako aplikacija MSI Afterburner dozvoljava 6% i sa takvom konfiguracijom pokrenuli testove opterećenja. Radni napon smo podigli za 37mV, te je GPU u overklok režimu dobijao 1,2V.

Kako je Power Limit previse “mali”, igranje sa većim taktovima memorije nije bilo moguće, jer je dizanje frekvencije uzrokovalo dosta veću potrošnju koja je izlazila iz okvira zadatih 250W TDP, iako smo sigurni da je ista sposobna za veće frekvencije. Na Titanu nažalost ne.

 

unigine oc T

 

Kao što možete videti na slici, overklok nije podigao temperaturu grafičke karte za šta je zaslužan termalni menadžment NVIDIA grafičkih čipova. Iako smo povećali Power Limit, grafička karta je i dalje radila po fabrički zadatim vrednostima za termalne karakteristike. Podizanje Power Limita u slučaju NVIDIA grafičkih čipova znači da dizanjem omogućavate grafičkoj karti da radi na većim temperaturama u odnosu na fabrički deklarisanih 80°C. U našem slučaju, dizanjem za 5%, ovaj GPU bi trebalo da ide do 92°C bez problema, ali se to nažalost nije desilo. Razlog je izgleda očigledan, GPU nijedan test nije uspeo da natera da osvati TDP od 100%, tj. povuče do 250W. Maksimalni iskorišćen TDP je išao do 95%.

Ovde bi se osvrnuli na mali trik koji možete koristiti kada overklokujete NVIDIA bazirane grafičke karte nove generacije, pa tako i Titan. Ventilator možete postaviti na recimo 80% gde će strujanje vazduha, ali i buke biti jako veliko, što će obezbediti niže temperature grafičke karte. Sve dok grafička karta ne dosegne temperaturni limit od 80°C vi ćete moći da dižete frekvencije grafičkog procesora i memorije. Mi se nismo koristili ovim trikom, već smo odradili klasičan overklok, koji je primenjljiv u svakodnevnim situacijama.

GPU-Z nije očitavao vrednosti VRM sekcije, pa ovaj put ostajemo bez ovih podataka.

Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.

 

dirt default T

 

Ventilatori rade na 55%, što iznosi 2203rpm. U ovom režimu je grafička karta se svakako čuje, pa ne možemo reći ni da je tiha, ali ponavljamo, nije ni previse glasna ako se setimo da je ovo referentno rešenje hlađenja grafičke karte.

Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 79°C. Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.

 

dirt oc T

 

Ventilatori se vrte tek za 3% vise, na 58%, tj. 2314rpm uz temperaturu jezgra od 80°C. Temperatura je samo 1°C viša od one bez overkloka. Termalni menadžment na Titanu zaista radi fantastičan posao i ne možete naterati ovu kartu da se greje preko 80°C. Tokom testiranja u realnim uslovima, tj. igranja igara u overklok režimu, temperature su takođe isle do 80°C, i to je de facto gornji limit temperature.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar