| Hardver | Grafičke karte | ASUS GTX TITAN
Grafičke karte

ASUS GTX TITAN


Hardverski deo

 

NVIDIA GK110 Kepler je grafički čip koji smo prvi put videli na testu modela ASUS GTX 780 DirectCU II OC. Na modelu GTX 780 se nalazi redukovani čip na kom su hardverski ugašena dva GPC klastera (Graphics Processing Clusters). Jedan GPC klaster čine tri SMX (Streaming Multiprocessing) jedinice. Svaka SMX jedinica se sastoji od 192 Stream procesora i 16 teksturnih jedinica.

 

GK110 full diagram T

 

Na slici iznad možete videti kako izgleda “pun” GK110 Kepler grafički čip. Ovaj grafički čip čini 15 SMX jedinica kao i šest 64bit memorijskih kontrolera. Dakle, pet GPC klastera, 15 SMX jedinica, 6 64bit memorijska kontrolera. U prevodu, ovo znači da ovaj “punokrvni” GK110 čip poseduje 384bit memorijski podsistem, 2880 šejdera, 256 TMU i 48 ROP jedinica.

NVIDIA je u slučaju Titan grafičke karte ugasila jednu SMX jedinicu, što znači da ovaj grafički čip poseduje 2688 šejdera, 224 TMU i 48 ROP jedinica. Svakako impozantno i ovde možemo sa sigurnošću reči da je ovo pravi monstrum moderne tehnologije. NVIDIA Boost tehnologija u verziji 2.0. je prisutna i kod ovog modela. Princip rada je gotovo identičan kao kod prve verzije ovog sistema dinamičkog overkloka, koji je sada unapređen, te je korisnicima omogućena kontrola, pa sada umesto potrošnje (TDP-a) koji je predstavljao limit za overklok grafičke karte, korisnici mogu podesiti parametre karte i u odnosu na temperaturu. NA GK104 čipovima, gornji limit za temperaturu kada karta počinje da “throttle”-uje je bio 80°C, dok je sada tu granicu moguće pomeriti do 95°C.

 

Kepler GK110 die T

 

Kako je kompanije želela da ovaj SKU (stock keeping unit) zadrži fabrički dozvoljen TDP od 250W, ovu grafičku kartu nećete često videti na temperaturama preko 80°C iako je moguće pomeriti Power limit i dozvoliti da karta ide i do 95°C. Ovo nažalost nije slučaj, pa će se ovaj model uvek truditi da zadrži temperature na 80°C, što je u neku ruku odlično, jer zaista nema potrebe previše maltretirati ovakvo parče hardvera.

 

ASUS GeForce GTX Titan 15 T ASUS GeForce GTX Titan 16 T ASUS GeForce GTX Titan 17 T
     
ASUS GeForce GTX Titan 18 T ASUS GeForce GTX Titan 19 T ASUS GeForce GTX Titan 20 T

 

ASUS GTX Titan poseduje jedan PCIe 8-pin konektor koji može da isporuči do 150W snage, kao i jedan 6-pin konektor, što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 300W.

 

ASUS GeForce GTX Titan 26 T

 

PCIe konektori se nalaze sa strane, ali su za razliku od nekih ranijih rešenja na kartama sa DirectCU hlađenjem, osigurači za pinove okrenuti ka donjem delu karte, u pravcu backplate-a. Ovo je elegantno rešenje, jer smo ranije bili prinuđeni da zavlačimo prste pomalo nezgodno da bi kliknuli osigurač na samom konektoru. Obzirom na NVIDIA GK specifikaciju koja je maksimalno ispoštovana, TDP ove grafičke karte je 250W, te sa 300W potencijalne snage ima prostora i za overklok, ukoliko korisnicima pođe za “mišem” da grafičku kartu drže ispod temperature od 80°C. Ovde postoji i mali trik, o kome će biti reči malo kasnije.

 

ASUS GeForce GTX Titan 34 T

 

Od video izlaza ASUS GTX Titan poseduje jedan DVI-I i jedan DVI-D konektor, 1 HDMI koji podržava 3D kao i 7.1 zvuk, a tu je i jedan Display Port u verziji 1.4. U slučaju NVIDIA grafičkih karti, tu je i podrška za HDCP standard. Maksimalne rezolucije koje ovaj model podržava su 2560x1600px putem Dual-Link DVI konektora, 2048x1536px u slučaju da koristite DVI-I to VGA adapter, i 1920x1200px putem HDMI porta. Maksimalna digitalna rezolucija je 4096x2160px. Takođe, tu je i neizostavna podrška za NVIDIA Surround tehnologiju, kao i OpenGL 4.3, DirectX 11.1, GPU Boost 2.0 i naravno PCI Express 3.0 interfejs.

 

ASUS GeForce GTX Titan 22 T

 

Naravno, tu su i neizbežni SLI konektori za ovu klasu grafičkih karti, a kartica poseduje dva konekotra. To znači da možete napraviti SLI mod po želji, od standardnog SLI moda sa dve grafičke karte, pa sve do 3-Way SLI konfiguracije sa tri grafičke karte. Rezolucije u  kojima se možete igrati sa ovom kombinacijom su ekstremne i od samih brojki kao što su recimo 7680x1440px sa nekim novijim 1440p monitorima. I sam Titan je sposoban za razne akrobacije – šta bi isti mogao da radi sa još dva drugara u SLI modu, ostavićemo ovaj put mašti na volju.

 

ASUS GeForce GTX Titan 25 T

 

Na slici iznad se nalazi ispisano GEFORCE GTX koje svetli nakon pokretnja računara i grafičke karte u boji kao što vidite na slici, fluoroscentno zeleno – zaštitini znak kompanije NVIDIA.

 

ASUS GeForce GTX Titan 30 T

 

ASUS GTX Titan sistem je klasičan referentni dizajn. Oklop hladnjaka je izrađen od legure aluminijuma koji je izbrušen finalnom obradom. Masa karte “obećava” što nam donekle govori da je hladnjak prilično masivan, pa ne bi trebalo da bude problema sa temperaturama. Sve je odlično upakovano i pričvršćeno za samu kartu.

 

ASUS GeForce GTX Titan 28 T ASUS GeForce GTX Titan 31 T ASUS GeForce GTX Titan 32 T

 

Na zadnjem delu odakle grafička karta uvlači svež vazduh, možemo primetiti veliki broj aluminijumskih listića.

 

ASUS GeForce GTX Titan 27 T

 

Kombinacija boja koje su iskorišćene za oklop su srebrna, tj. boja brušenog aluminijuma, kao i delovi sa strane i oko hladnjaka koji su u crnoj boji. Na prednjoj strani oklopa grafičke karte nalazi se perforacija sa natpisom Titan – čisto da se zna ko je gazda u kući(štu).

 

ASUS GeForce GTX Titan 30 T

 

ASUS GeForce GTX Titan 37 T ASUS GeForce GTX Titan 29 T ASUS GeForce GTX Titan 38 T

 

Ispred ventilatora se nalazi deo izrađen od kvalitetne plastike koji vam omogućava da vidite koliko se prašine nakupilo unutar dela hladnjaka na Vašem ljubimcu. Ovaj deo možete ukloniti i očistiti sve što se vremenom nakupi u svakom hladnjaku ove vrste.

 

ASUS GeForce GTX Titan 33 T

 

PCB grafičke karte je crne boje, što uvek pozdravljamo. Na slici možete videti koliko je pedantno odrađen i kako je na ne toliko veliki PCB spakovan ovaj “monstrum” koji predstavlja najbrži single GPU na svetu, bar u ovom trenutku.

 

ASUS GeForce GTX Titan 21 T

 

Ventilator koji poseduje ovaj sistem hlađenja je prečnika 90mm, turbina style. Šalu na stranu, rešenje je klasično referentno, što moće da znači dosta buke, ali i dobrog protoka vazduha. Uglavnom blagi déjà vu, već viđeno na ranijim referentnim modelima. Dobra stvar u svemu je što se ventilator nalazi direktno iznad naponske jedinice.

 

ASUS GeForce GTX Titan 24 T ASUS GeForce GTX Titan 33 T ASUS GeForce GTX Titan 36 T

 

Memorijski čipovi koji su korišćeni na ovom modelu dolaze od kompanije Samsung, oznake K4G20325FD-FC03. Ovi modeli rade na naponima od 1,45 do 1,54V, i sposobni su da u jednom ciklusu prenesu 6Gbps podataka, na koliko su i deklarisani na GTX Titan-u. Dakle, njihova brzina na ovom modelu je 6000MHz, dok GPU radi na 836MHz, odnosno 876MHz sa dinamičkim overklokom.

Grafičku kartu nismo rasklapali, iz razloga što ovoga puta nije u pitanju sample, već retail model.

Prelazimo na buku, temperature i overklok potencijal.

 

Nenad Zarić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar