| Hardver | Grafičke karte | ASUS GTX 760 Striker Platinum
Grafičke karte

ASUS GTX 760 Striker Platinum


Sistem hlađenja, buka i temperature

 

U osnovi, hlađenje predstavlja stari poznati dizajn u vidu DirectCU2 sistema. To znači da su toplotne cevi direktno u dodiru sa GPU čipom. Izrađene su od bakra i sa spoljne strane niklovane. Jedini deo koji nije niklovan je upravo onaj koji naleže na GPU. Ovaj proces se radi čisto zbog estetske strane. Osim toga, poznato je da bakar vremenom oksidira i menja boju, a takođe može da korodira u dodiru sa vodom (ima korisnika koji čiste kuler tako što ga peru pod mlazom vode).

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 032 T ASUS GTX760 Striker Platinum 034 T

 

Oklop karte je plastičan i ofarban u crno-crvenu RoG boju. Kako bi se razbila monotonost, on sadrži nekoliko “detalja”. Da li su u pitanju interesantni ili nepotrebni detalji, prosudite sami.

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 005 T ASUS GTX760 Striker Platinum 043 T

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 041 T ASUS GTX760 Striker Platinum 044 T ASUS GTX760 Striker Platinum 045 T

 

Na oklop karte su prikopčana dva hibridna ventilatora promera 100mm sa CoolTech tehnologijom i Dust Proof funkcijom. ASUS ih je pažljivo dizajnirao kako bi poboljšao hlađenje grafičkog čipa, a da pritom smanji buku koju će proizvoditi ventilatori.

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 064 T ASUS GTX760 Striker Platinum 063 T ASUS GTX760 Striker Platinum 062 T
     
ASUS GTX760 Striker Platinum 046 T ASUS GTX760 Striker Platinum 047 T ASUS GTX760 Striker Platinum 048 T

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 058 T ASUS GTX760 Striker Platinum 059 T

 

Ventilatori su standardno PWM tipa, a njihovu brzinu obrtaja možete očitavati i kontrolisati iz propratnog ASUS GPU Tweak softvera. Oba ventilatora su povezana preko zajedničkog četvoropinskog konektora.

Takođe, oklop karte sadrži LED ostvetljenje koje menja boje u zavisnosti od opterećenja GPU-a. Svetleće plavo u idle-u. Pri blažem opterećenju će promeniti boju u žutu, dok će pri maksimalnom opterećenju sijati crvenom svetlošću. LED rasveta je zasebnim konektorom povezana na PCB.

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 035 T ASUS GTX760 Striker Platinum 036 T
   
ASUS GTX760 Striker Platinum 042 T ASUS GTX760 Striker Platinum 061 T

 

Toplotnih cevi ima tri i su one promera od čak 10 mm.

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 037 T ASUS GTX760 Striker Platinum 031 T

 

Sa zadnje strane kartice se nalazi aluminijumska pločica crne boje, koja pored funkcionalne uloge igra i estetsku.

 

ASUS GTX760 Striker Platinum 009 T ASUS GTX760 Striker Platinum 038 T ASUS GTX760 Striker Platinum 039 T

 

Kada je buka u pitanju, opet će nam pomoći naš merni uređaj Sound Level Meter PCE-322 A, čime ćemo vam približiti koliku buku generišu sistemi hlađenja na testiranim semplovima grafičkih karti. Nešto više o akustici možete saznati ovde. Naš merač nažalost ne može da meri ispod 30 dB, pa ćemo se osloniti na matematiku zarad predstavljanja preciznijih rezultata.

Metodologija koju ćemo primenjivati je krajnje jednostavna i efikasna. Merićemo buku koju proizvode ventilatori u četiri opsega: na 25% (32% u slučaju ove karte, jer je to minimum broja obrtaja), 50%, 75% i 100% brzine ventilatora. Uređaj će biti postavljen na 3cm od ventilatora, a kroz matematički proračun ćemo prikazati koliku buku generišu ventilatori sa grafičke karte na udaljenosti od 1 m (jer je to industrijski standard). Ovo će nam pomoći da razumemo koliko je bučan sam ventilator na kartici.

Takođe ćemo imati i dva merenja sa setovanjem za ventilator na automatski mod, gde grafički čip šalje signal na kojoj brzini će se ventilator vrteti, a sve to u zavisnosti od temperature samog GPU-a. Merenja sa “auto” podešavanjem će obuhvatati popularni stres program – Furmark, i igru Sniper Elite V2. Furmark smo odabrali pošto smatramo da se trenutno radi o ultimativnom programu za torturu grafičkih kartica (nešto poput LinX-a i Prime95 za CPU). Međutim, kako to neće biti realan scenario Vašeg svakodnevnog korišćenja grafike, odlučili smo da u test buke ubacimo i jednu igru. Izbor je pao na Sniper Elite V2. Istina, mogla je biti bilo koja “zahtevna” igra, ali ćemo se za sada držati ove kao reference.

 

ASUS GTX760 Striker Platinum buka

 

U tabeli iznad možete videti kako se ASUS GTX 760 Striker Platinum pokazao na testu buke. Tokom Furmark testa, ventilator je dostigao tek 51% broja obrtaja, a temperatura je iznosila 77 stepeni Celzijusa.

 

Noise Level

 

Na slici iznad vidimo sa kakvim smo nivoima buke okruženi u realnom životu, pa ćemo moći lako da uporedimo sa rezultatima merenja. Da pomenemo još da je ambijentalna temperatura tokom merenja iznosila 28C.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar