Naponska sekcija (VRM)
Izraz VRM ste sigurno mnogo puta čuli i pročitali, a u pitanju je skraćenica od Voltage Regulator Module, što znači modul za regulaciju napona. Malo ćemo elaborirati ovaj deo.
Imamo razne čipove i integrisana elektronska kola koja imaju definisanu ulogu u kompleksnijem sistemu, tj. zadužena su za određene operacije. Zbog neminovnosti dizajna i korišćena određenih elektronskih elemenata, ta kola su projektovana sa radnom tačkom u određenom opsegu napona (obično 1-2V). Opštepoznato je da nam je glavni izvor struje u računaru prekidačko napajanje koje na svojim izlazima ima tri (fiksna) napona – 12V, 5V i 3,3V. Svi veći potrošači se napajaju sa 12V grane. S obzriom da naš čip traži 1V, a mi imamo 12V, očigledno da je tu potrebno nešto da izvrši pretvaranje napona. Takvi uređaji se zovu DC-DC konverteri, a pošto u našem slučaju ide operacija pretvaranja višeg u niži napon, onda se koriste tzv. Step Down (Buck) konverteri. Oni su vrlo efikasni (95+ %) i široko rasprostranjeni. Postoje i linearni DC-DC konverteri, ali zbog načina na koji rade (disipiraju toplotu koja je srazmerna proizvodu umanjenog napona i uvećane struje na izlazu), nisu previše korisni u sistemima gde se zahteva velika snaga, jer imaju dosta nisku efikasnost. Kompletan višak neiskorišćene energije se pretvara u toplotu.
Dakle, naša VRM sekcija je upravo jedan takav DC-DC konverter. Sastavljena je od tri celine: logičkog, napojnog i filterskog dela.
Logički deo uvek čini jedan glavni čip (ili više njih) koji se zove „kontroler napona“ ili PWM generator. Njegova uloga je da kontroliše MOSFETe (Metal–oxide–semiconductor field-effect transistor), koji vrše konverziju napona. Postoje analogni i digitalni PWM generatori. Analogni tipovi koriste osnovne elektronske komponente i jednostavna kola da generišu PWM signal. Digitalni PWM kontroleri su bazirani na mikrokontrolerima, koji mogu da se programiraju po želji, te omogućavaju mnogo precizniju i pouzdaniju kontrolu.
Karta na našem testu koristi DIGI+ VRM čip oznake ASP1212 od proizvođača International Rectifier. Raspored komponenata na štampanoj ploči je nešto drugačiji nego što smo navikli, a to se ogleda pre svega time što su GPU i VRAM naponske sekcije zamenile mesta. Sada je GPU power sekcija bliže konektorima, dok je VRAM u krajnjem desnom delu PCB-a. DIGI+ VRM čip je lociran u donjem levom delu, blizu PCI-E konektora.
Kao što imate prilike da vidite sa linka, u pitanju je osmofazni digitalni PWM generator. On je povezan sa četiri manja „drajvera“ oznake IR3598. Radi se o dualnim (dvojnim) drajverima, pri čemu je svaki u mogućnosti da kontroliše dve faze istovremeno. Njihova uloga je da pobuđuju MOSFET-e zadužene za konverziju napona.
Vidimo jedan UP i dva LOW MOSFET-a, koji u sprezi sa po jednom zavojnicom i kondenzatorom grade osnovni elemenat VRM sekcije – fazu. Ako ste dobro prebrojali, GPU VRM deo ima 6 faza, a još dve faze u skroz desnom delu PCB-a su zadužene za memorijski deo. To je ukupno 8 faza za napajanje grafike. Jedini deo VRM sekcije koji disipira veću količinu toplote je GPU MOSFET segment, te je on opskrbljen dodatnim ALU hladnjakom koji je pričvršćen sa dva šrafa.
Što se tiče filterskog dela, tu imamo aluminijumske zavojnice sa zalivenim feritnim jezgrom (Super Alloy Power) nepoznate specifikacije. Verovatno je u pitanju brend Trio Power. Prilažemo jednu sliku (govori više od 1000 reči) koja objašnjava zašto je ovakav tip zavojnica bolji od standardnih.
Kondenzatori su vrlo kvalitetni black metalic solid state, sa deklaracijom od na 10 000 radnih sati.
Nismo još gotovi 🙂 Na štampanoj ploči smo zapazili prisustvo čipa sa oznakom INA3221. U pitanju je visoko integrisani Texas Instruments-ov trokanalni senzor za merenje napona, koji u sebi sadrži “šant” otpornike za povećanje mernog opsega.
Drajver koji pogoni VRAM faze se nalazi tik pored VRAM naponske sekcije (desna strana PCB-a). Ima oznaku uP1631P, i pored toga što ima mogućnost da kontroliše dve faze napajanja, druge informacije o njemu nismo našli.
Na samoj ivici PCB-a, nalazi se Texas Instruments četvorokanalni operacioni pojačavač male snage sa oznakom AS324M-E1 upakovan u SOIC-14 kućište.
Još par slikica iz naše galerije…
Za kraj priče o VRM-u da bacimo i pogled na zadnju stranu PCB-a.
Dodaj komentar