Hardverski nivo
ASUS GTX 580 Matrix Platinum grafička karta, kada su same specifikacije i taktovi karte u pitanju, radi na nešto većim taktovima od referentnog GTX 580 modela. GPU je baziran na GF110 čipu koje predstavlja naslednika GF100 čipa korišćenog na prvim Fermi kartama (GTX 480). Redizajnom čipa na nivou tranzistora, nVidia je uspela da postigne veće radne taktove uz sličnu potrošnju u odnosu na GF100 (GTX 480). Pa tako GTX 580 grafička karta poseduje 1536 MB GDDR5 memorije, a širina memorijske magistrale je 384-bitna, što daje memorijski protok od čak 192 GB/s. ASUS-ov nereferentni model poseduje 12 memorijskih čipova iz Samsung-a, koji rade na brzini od 1002 MHz identičnoj referentnoj GTX 580-ici. Brzina grafičkog procesora i šejdera je nešto veća u odnosu na referentni model i iznosi 816 MHz za GPU i 1632 MHz za šejdere, pošto se radi o full GF110 čipu grafička karta tu je 512 šejdera (CUDA Cores). Ostale specifikacije su 48 procesora za rasterizaciju (ROP) i 64 teksturnih jedinica (TMU).
Pošto se radi o overklokerskom modelu, koji je napravljen za entuzijaste i gejmere koji žele da izvuku maksimum iz svog hardvera, ASUS se odlučio za svoje DIrectCU II rešenje hlađenja. Kvalitet izrade je primetan na svim poljima, a vidi se da se pazilo na detalje. Počevši od dizajna crnog plastičnog dela sa crvenim detaljima, na kojima se vidi prepoznatljiv ROG (Republic of Gamers) logo, pa do tastera za kontrolu napona i ventilatora. Zadnja strana PCB-a je „oklopljena“ metalnim backplate-om sa natpisom ASUS Matrix GTX 580, pa se jasno vidi o kojoj se grafičkoj karti radi, kada je smestite u kućište.
Trebalo bi spomenuti posebne tastere koje je ASUS postavio na veoma pristupačno mesto sa strane. Jedan veliki crveni taster služi za ubrzavanje ventilatora na 100% što može biti korisno pri testiranju maksimalnih overklok vrednosti. Druga dva tastera „+“ i „-„služe za regulisanje napona bez ikakve potrebe za dodatnim softverom. Odmah iznad crvenog tastera za kontrolu ventilatora nalazi se šest tačaka za kontrolu napona, pa tako možete izmeriti unimerom napone za GPU, memoriju, PLL i sl…. Takođe, moguće je spajanjem kontakata otkloniti OCP zaštitu (Over Current Protection) i sl. ASUS je i te „tačke“ uredno izveo na pristupačnom delu PCB-a, tj. na „ćošku“, pa će ekstremni overklokeri biti prezadovoljni ovim modelom. Pored svih ovih tastera ASUS je sa zadnje strane grafičke karte postavio i „Safe Mode“ taster koji vraća grafičkoj karti fabrički BIOS i vrednosti, a takođe može biti izuzetno koristan pri overkloku. Između ostalog „Safe Mode“ taster je tu u slučaju kada preterate sa zatezanjem latencija GDDR5 memorije, putem „ASUS GPUTweak“ programa – koji je priča za sebe. Da bi vam bolje dočarali funkcije ove grafičke karte, pripremili smo i video materijal:
Spomenuli smo DirectCU II kuler i ovaj model koristi malo izmenjeno rešenje pomenutog sistema hlađenja. Razlika je u tome što je poklopac kulera izrađen od kvalitetne plastike, a na vrhu karte se nalazi Matrix natpis, koji menja postepeno boju u odnosu na stepen opterećenja. Ukoliko je grafička karta pod punim opterećenjem svetli crveno, dok je u idle Matrix logo svetli plavom bojom.
Kuler zauzima tri slota što se pokazalo kao dobro kada su performanse hlađenja u pitanju, ali nekome može i smetati, jer će karta zauzeti više slotova na matičnoj ploči. Kao i standardna troslotna verzija DirectCU II kulera i ovde imamo 5 heatpipe-ova prečnika 8mm, koji naležu na heatspreder GPU-a. Heatpipe-ovi odvode toplotu do aluminijumskih listova za čije su hlađenje odgovorna dva 92 mm ventilatora koja su veoma tiha i u IDLE i LOAD stanju, a poseduju i softversku kontrolu broja obrtaja. Za hlađenje naponske sekcije grafičke karte ASUS se odlučio za masivni pasivni hladnjak, tako da overklokeri ne moraju da brinu puno kada je ova grafička karta u pitanju.
ASUS kao i kod svih svojih Direct CU modela se i kod ove karte odlučio za korišćenje „Supper Alloy Power“ tehnologije. U pitanju je korišćenje specijalne legure u izradi naponske sekcije, karta tako ima posebne prigušnice, kondenzatore i MOSFET-ove. Kako iz ASUS-a tvrde rezultat toga su 15% bolje performanse, 2,5 puta duži radni vek i 35% manja temperatura komponenti u poređenju sa referentnim modelom. Još jedna odlika karte je „Voltage Tweak“ koji omogućava softversko regulisanje napona karte pa tako i bolje overklok rezultate.
Dužina nereferentnog ASUS PCB-a iznosi 28cm. Od konektora, na vrhu grafičke karte su dva SLI konektor, što znači da grafička karta podržava pored Dual SLI-a i Triple ili Quad SLI. Što se potrošnje tiče, karta traži dva osmopinska priključka za napajanje, a propisani TDP je 244W kao i za referentni model. Od konektora za monitor tu su po po dva DVI i HDMI porta.
A sada pređimo na buku potrošnju i overklok potencijal.
Dodaj komentar