Hardverski nivo
GPU ASUS GTX 550 Ti DirectCU TOP grafičke karte je baziran na novom GF 116 jezgru koje je naslednik GF 106 jezgra koje se nalazi na GTS 450 grafičkoj karti. GeForce 550 Ti je pojačan na mnogim poljima, a potrošnja je smanjena u odnosu na prethodnika. Da bi postigla bolji perf/watt odnos nVidia je izvršila promene na polju tranzistora, uspešno je podignut klok jezgra na 900Mhz na koliko radi referentni model GTX 550 Ti, što je oko 120Mhz više u odnosu na GTS 450 uz minimalno povećanje potrošnje. Ovo nije jedino što je urađeno, radilo se i na memorijskom kontroleru koji je sada 192-bitni, a karta dolazi sa 1GB grafičke memorije (GDDR5). NVidia je sa širom memorijskom magistralom i višim klokom memorije koji iznosi 4104Mhz QDR (efektivno) uspela da postigne oko 70% veći memorijski protok nego kod GTS450 modela. A kako oni kažu performanse su 28% bolje u odnosu na GTS 450, mi nažalost nismo ubacili u test i ovu kartu, ali tu je glavni konkurent iz suparničkog tabora.
ASUS model koji je na testu je TOP verzija karte, što u ASUS „žargonu“ znači da je jezgro ubrzano na 975Mhz što procentualno iznosi oko 8% veći takt od referentnog modela, dok Hynix memorijski čipovi rade na referentnih 1026Mhz (4104Mhz QDR).
ASUS GTX 550 Ti DirectCU TOP grafička karta se razlikuje i po njihovom „Direct CU“ rešenju hlađenja poznatog još od GTX 400 i Radeon HD 5000 serije. Rešenje se pokazalo kao izuzetno efikasno što se tiče buke, ali i performansi hlađenja. ASUS je nedavno izbacio i „DirectCU II“ grafičke karte koje koriste unapređenu verziju ovog kulera. Direct CU kuler na GTX 550 Ti je identičan onom koji se nalazi na HD 6850, 6870 i GTX460 kartama i mnogima je verovatno već poznat. Radi se o kuleru koji toplotu odvodi sa dva heatpipe-a debljine 8,16 mm, a aluminijumske finove hladi jedan 80 mm ventilator čija brzina može softverski da se kontroliše.
Kartu odlikuje i Supper Alloy Power tehnologija od ASUS-a. U pitanju je korišćenje specijalne legure u izradi naponske sekcije, karta tako ima posebne prigušnice, kondenzatore i MOSFET-ove. Kako iz ASUS-a tvrde rezultat toga su 15% bolje performanse, 2,5 puta duži radni vek i 35% manja temperatura komponenti u poređenju sa referentnim modelom. Još jedna odlika karte je „Voltage Tweak“ koji omogućava softversko regulisanje napona karte pa tako i bolje overklok rezultate.
Dužina nereferentnog ASUS PCB-a iznosi 22,5cm. Od konektora, na vrhu karte je jedan SLI konektor, što znači da grafička karta podržava samo dual SLI, Triple ili Quad SLI je rezervisan samo za High-End modele. Što se potrošnje tiče, karta traži jedan šestopinski priključak, a propisani TDP je 116W za referentni model. Karta poseduje standardne konektore za monitor po jedan DVI, VGA i HDMI port.
Polako smo došli i do buke i potrošnje ovoga modela.
Dodaj komentar