| Hardver | Grafičke karte | AMD Radeon R9 Nano
Grafičke karte

AMD Radeon R9 Nano


Hardverski deo i konektivnost

 

Zahvaljujući HBM tehnologiji, GPU sa kompletnom propratnom elektronikom je spakovan na PCB dužine svega 15,5cm (6″), što je zapravo kraće od onoga što „170mm ITX standard“ zahteva.

 

amd r9 nano 017 t

 

R9 Nano pogoni Fiji GPU koji broji 4096 šejder procesora, koliko ih ima i Fury X. Dakle, ništa nije “isečeno” i svi delovi Fiji čipa su potpuno operativni. Za detaljan opis unapređene GCN arhitekture, pogledajte Fury X članak, a ovde ćemo samo proći kroz tehnikalije. Broj ROP jedinica je 64, a TMU-a 256. Da napomenemo da Fiji GPU podržava DirectX 12. Dakle, sve je identično kao kod najjače Fury X karte.

 

amd r9 nano 013 t

 

Memorijska magistrala je širine 4096 bita, što je pomalo neverovatna cifra ako do sada nikad niste čuli za HBM. Sa druge strane, ova memorija kuca na svega 500 MHz i poseduje propusni opseg od 512 GB/s, što je oko 50% više u odnosu na 290X/390X karte. HBM je proizveo Hynix i za sada ćemo pomenute memorije viđati isključivo iz njihovog pogona. Pomenućemo još da se ovi čipovi sada nalaze tik pored GPU-a, pri čemu dele zajednički silicon – Interposer. Na slici iznad možete videti kako to izgleda.

Kada se priča o procesnoj moći, ovaj mališan je u stanju da krcka 8,2 TFLOPS-a (neznatno manje od FuryX).

 

nano

 

Očitavanje ASIC-a Fiji čipa u trenutku testiranja nije bilo podržano.

 

asic

 

Kada su konekcije u pitanju, ovde imamo isključivo konekcije za moderno doba:

  • HDMI
  • 3x Display Port

 

amd r9 nano 024 t

 

Više nema DVI, a ni VGA portova. DVI se izbacuje zato što je nezgrapan (dimenziono), a VGA jer zahteva dodatan konverter koji kvari video signal.

Ono što je još interesantno je da R9 Nano podešen na 175W potrošnje, te ukoliko preskoči tu granicu, mehanizam za kontrolu potrošnje će oboriti takt procesora i vratiti TDP u specifikaciju. Zbog relativno niske potrošnje, obezbeđen je samo jedan 8-pin konektor, pa je karti omogućeno da ukupno povuče 225W snage i da ostane u okviru PCIe prokejtovane specifikacije za potrošnju.

 

amd r9 nano 020 t

 

Videćemo nešto kasnije da je kroz OC softver omogućeno da se TDP margina podigne za čitavih 50%, što znači da bi potrošnja trebalo da skoči na skoro 263W. To je neznatno niže od Fury X (275W) koji ima sistem hlađenja vodom.

CrossFire konektor ni ovde nije potreban, jer je uparivanje sa drugim kartama podržano u okviru GPU-a. Ukupno četiri karte možete koristiti odjednom. U takvom scenariju bi zaista trebalo obezbediti bolje hlađenje za karte uz dodatno provetravanje računara.

Sve high-end AMD karte imaju dva BIOS-a, pa tako ni R9 Nano nije izuzetak. Izbor BIOS-a se vrši preko ugrađenog prekidača.

 

amd r9 nano 016 t

 

M

Marko Jovanovic

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar