Utisci i par reči za kraj
AMD je obećao da će R9 Nano biti isti ili bolji od prethodne R9 290X, uz nižu potrošnju i 50% manje dimenzije, i to je u potpunosti ispoštovano. Zaista nam se dopada u kojem pravcu se stvari kotrljaju – minimalno i minijaturno.
Za sada očitavanje brzine obrtaja ventilatora (rpm) nije podržano kroz softver, ali taj podatak možete pratiti kroz procentualnu cifru (%) na skali od 1-100, za koju smatramo da je sasvim pouzdana. Hlađenje je prilično dobro konstruisano i posebno nam se dopalo prisustvo Vapor komore. Karta u radu nije prelazila zacrtanih 75°C. Ono što je najbitnije od svega su performanse, koje su jednostavno fantastične za ovako malu kartu. Radeon R9 Nano je u većini scenarija jednak sa GTX 980 akceleratorom, što govori dosta o njenim mogućnostima.
Bilo je par stvari koje su nam zasmetale, a jedna od njih je bila pištanje zavojnica, što verovatno nije odlika cele serije, već iskljulivo našeg primerka. Takođe, na jednoj karti od 700€ smo očekivali malo bolje elektronske komponente (MOSFET-i, zavojnice). Jednostavno, za premium cenu želimo i premium kvalitet. Obraz donekle svetla upotreba keramičkih i tantalskih kondenzatora, koji su dosta skuplji od klasičnih polimera.
Za sveukupno što je Radeon R9 Nano pokazao na našem testu dodelićemo mu dve nagrade – Advanced Design i Platinum. Ono što je prvagnulo da dobije veće priznjanje od “Zlata” (jer prvo smo želeli da ga „pozlatimo“) su fantastične performanse, koje su do pojave R9 Nano akceleratora bile zaista neočekivane u tako malom pakovanju, dok je nagrada za dizajn zaslužena zbog upotrebe HBM memorije, kompaktnih dimenzija i korišćenja Vapor chamber tehnologije u hlađenju.
Prednosti:
- Dizajn
- Performanse
- Dimenzije
- Hlađenje
Mane:
- Slab OC potencijal
Ni tamo, ni vamo:
- Voleli bismo da je cena ipak nešto malo niža od Radeon R9 Fury X
- Naš primerak je imao problem sa pištanjem zavojnica (coil whine)
AMD Radeon R9 Nano nam je na test ustupio AMD
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar