Fiji – tehnologije
AMD PowerTune
U Catalyst softveru imate veći manevarski prostor za overklokovanje vaše grafičke karte. Sada je princip fleksibilniji, pa tako možete odabrati željeni procenat OC-a, TDP marginu, maksimalnu temperaturu GPU čipa i brzinu ventilatora. Što se brzine ventilatora tiče, sada je možete inteligentno podesiti da se pametnije skalira sa povećanjem ili smanjenjem temperature.
FRTC – Frame Rate Targeting Control
Ova funkcija Vam omogućava da podesite željeni broj frejmova u vašim aplikacijama (igrama), što može biti naročito korisno u igrama koje se renderuju u velikom broju frejmova. Primer: ukoliko posedujete monitor sa osvežavanjem slike 60 Hz, nemate potrebu da se igre renderuju u većoj cifri od te, jer to svakako nećete moći da vidite na monitoru. Zašto bismo stavljali limit na fps? Pa, zbog uštede energije, manjeg zagrevanja i tišine u radu. Savršeno je jasno da će karta koja redneruje 100 fps, sa limitom na 60 fps trošiti značajno manje struje, uz ostale pomenute benefite.
U tabeli ispod možete videti rezultate energetskoj efikasnosti:
VSR – Virtual Super Resolution
Ova tehnologogija omogućava prikazivanje mnogo boljeg rendera slike, jer se prvo renderuje u visokoj 4K rezoluciji, a zatim skalira na rezolucijiu monitora. Ipak, kako je ova karta namenjena 4K gejmingu, VSR Vam neće u svim igrama biti potreban. Ukoliko, pak, još uvek koristite 1080p monitor, onda ćete imati značajan benefit od ove tehnologije.
DirectX 12
Novi grafički API dolazi sa Windows-om 10 i od njega se očekuje masivan skok u performansama zbog nekoliko specifičnosti. Pre svega, tu je implementacija asinhronih šejdera, čija je funkcija da jedan veliki posao podele u mnogo manjih, koji se izvršavaju u varijabilno različito vreme. GCN arhitektura poseduje specijalan hardverski asinhroni endžin (ACE), koji je dizajniran baš za ovakvu vrstu poslova. Na taj način se omogućava paralelno izvršavanje instrukcija i smanjuje vreme čekanja na obradu.
FreeSync
O ovome smo pisali naširoko, pa se bacite na čitanje ako već niste. U suštini, u pitanju je AMD-ovo rešenje adaptivne sinhronizacije, koje rešava probleme u anomalijama tokom prikaza slike na monitoru. Potrebno je da imate adekvatan monitor koji podržava FreeSync funkciju. Mi smo imali jedan primerak na testu, a u pitanju je bio model Acer XG270HU.
Dodaj komentar