Implementacija novih tehnologija kod modela R7 260/X
GNC arhitektura je sama po sebi jedna od vodećih i zaista prilično dobro optimizovanih tehnologija na polju grafičkih čipova. To je postalo očigledno sa prethodnom generacijom grafičkih karti baziranim na AMD grafičkim čipovima koji su zaista jako dugo vremena nosile epitet najbržih i najisplatljivijih.
Vulkanska ostrva dakle predstavljaju iteraciju prethodne generacije GCN arhitekture. Iteracija u ovom slučaju znači dodatna optimizacija, ubacivanje novih funkcionalnosti, poboljšanje starih funkcija i prilično izmenjen “low level“ API (application programing interface) koji bi programerima i tvorcima igara trebao znatno olakšati posao.
TrueAudio tehnologija
Sa predstavljanjem novih tehnologija u okviru Volcanic Island generacije koju AMD ističe kao posebnu je AMD TrueAudio. AMD TrueAudio tehnologija predstavlja svojevrsni GPU programabilni audio model – iliti lakše rečeno, programiranje audio modela pomoću GPU-a zasnovanih oko svima omiljenih “shader“-a.
AMD je nov način programibilnih šejdera predstavio kao mogućnost naprednog korišćenja API modela kada su u pitanju paralelno procesuirani grafički i audio delovi aplikacije – u ovom slučaju igara. Novi grafički čipovi će obezbediti dosta masivniju razmenu i procesuiranje podataka kroz sam grafički čip u realnom vremenu, što bi teoretski trebalo da smanji opterećenje CPU-a.
Novi 24 kanalni modeli bi trebalo da uz pomoć GPU-a budu “spakovani“ u 7.1 kanalni audio za krajnjeg korisnika putem raznih proračuna, kao i dosta lakše programiranje 3D audio koda za programere.
Kako bi Vam ovo lakše objasnili – zamislite da u toku igranja čujete više od stotinu različitih zvukova iz raznih pravaca. Igrači će se prema onome što je kompanija objavila osećati kao da su zaista u samoj video igri. Igre koje koriste ovu tehnologiju mogu pružiti realističnije dinamičko okruženje, bogatiju paletu zvučnih efekata, odlično usmeren audio i još mnogo toga.
Mantle
Što se tiče Mantle tehnologije, ono što za sada znamo je da će ona omogućiti direktnu komunikaciju video igara sa GCN arhitekturom koju poseduju ove grafičke karte.
Mantle pomaže programerima igara da kreiraju igre na većem broju platformi oslanjajući se na sličnosti između GCN-pokretanih PC-ja i igračkih konzola nove generacije na taj način pojednostavljujući proces razvoja igara.
Predstavljanjem „Mantle“-a, AMD učvršćuje svoju poziciju lidera u pružanju brzih i efikasnih platformi za razvoj igara. Izgleda da Mantle čeka svetla budućnost jer sve više izdavčkih kuća obećava podršku, integraciju i razvoj oko AMD-ovog novog API-ja. Ovo je jako lepa vest za sve korisnike AMD proizvoda i nadamo se da ćemo biti u mogućnosti da vidimo što više projekata koji će se okrenuti korišćenju ove tehnologije prilikom programiranja svojih igara.
U prilog tome da je za korisnike AMD grafičkih karti i APU rešenja ovo jako bitno, dovoljno govori činjenica da su dva giganta – Microsoft i Sony koristili proizvode kompanije AMD u svojim najnovijim konzolama Microsoft XBOX One i Sony Playstation 4. Izgleda da je na vidiku i daleko lakše i kvalitetnije “portovanje” dobrih naslova sa konzola na PC platformu.
Sa R7 260/X modelima kompanija AMD je ostala verna i korisnicima koji koriste nešto starije platforme i koji ne žele da odvoje previše novca za “upgrade” računara koje poseduju.
Nove tehnologije, lepe performanse, odlično pozicionirani modeli dostupni onima sa nešto jeftinijim ulaznicama su svakako lep potez kompanije AMD. Kao šlag na torti, karakteristika R260 modela je i Crossfire sistem koji smo videli na R9 290/X modelima – iako karta poseduje Crossfire konektor za povezivanje, u slučaju da imate još jednu grafičku ili želite da se nadogradite kasnije ubacivanjem još jedne karte, Crossfire je spreman za upotrebu.
Verovatno se pitate čemu onda dodatni konektor za CF – očigledno za uparivanje sa R7 260X modelima koji nemaju integrisan modul za Crossfire putem PCI-e slotova. Pomalo neobično rešeno, ali svakako pozdravljamo.
Sa očekivanim cenama za R7 260 modele (ispod 100 eura) i R7 260X čija je cena oko 100 eura, izgleda da imamo nove šampione u entry level segmentu. Performanse na papiru izgledaju lepo, a na nama je da u ostatku teksta proverimo kako to sve izgleda u realnosti.
Dodaj komentar