Buka, temperature i OC potencijal
AMD Radeon HD 7990 ima deklarisani TDP od 375W, što je svakako visoka vrednost. Sistem hlađenja koji smo videli u prethodnom delu teksta deluje kao jako dobro rešenje i u paru sa tri ventilatora prečnika 90mm ne bi trebalo da bude problema kada su temperature u pitanju. Kada je buka u pitanju, tu se već situacija menja. Bilo bi pomalo naivno očekivati vrhunske performanse, dobre temperature i tišinu od ovakvog modela grafičke karte. Generalno, u režimu mirovaja grafička karta je zaista nečujna. Pomalo neočekivano, ali ako se setimo da je idle potrošnja ovog dual GPU monstruma uz pomoć Zero Power Tehnologije u stanju dužeg mirovanja 2,7W, a u desktop okruženju 10 do 15W, onda ovo ima smisla, jer se grafička karta praktično ne greje.
Pri tim uslovima temperatura je bila 42°C, što je odličan rezultat obzirom da je ambijentalna temperatura bila 22°C a pod haubom dva grafička procesora. Temperature oba grafička procesora su u svakom trenutku bila jednaka. Ventilatori su se okretali na 20% ili 1016rpm.
Kada se pokrene Unigine Heaven, temperatura se podiže na solidnih 75°C, dok ventilatori rade na 42%, odnosno 2468 rpm. U ovim uslovima ventilatori se već osetno čuju u odnosu na režim mirovanja, a kako grafička karta poseduje tri ventilatora buka je prilično osetna što smo i očekivali od ovakve konfiguracije ventilatora.
Kada je overklok u pitanju, postigli smo pristojnih 1138MHz za GPU i 1624MHz za memoriju što donosi bolje performanse oko 10%, bar na papiru, ali ovo nije slučaj. O tome ćemo pisati nešto kasnije u tekstu. Fabrički napon na kom radi ova grafička karta je 1,2V. Mi smo podigli Power limit za 20% koliko dozvoljava aplikacija MSI Afterburner i u skladu sa tim napon podiglni za 75mV, dakle na 1,275V.
Kao što možete videti na slici, overklok je temperaturu podigao za 9°C u odnosu na onu bez overkloka i ona iznosi sada već toplih 84°C. Ventilatori su se u odnosu na fabričke vrednosti bez ovrekloka podigli 53%, što iznosi 3109rpm. Ovde je već buka primetno povećana, tako da sve preko 50% možemo okarakterisati kao solidnu količinu buke. Autoru teksta, ruku na srce nije smetala dok se igrao sa istom, jer je broj frejmova anulirao buku ventilatora 🙂
Za test realnog opterećenja smo se odlučili za popularnu igru Dirt Showdown koji jako dobro i konstantno opterećuje grafičko jezgro i memoriju.
Ventilatori rade na 41%, jako slično kao kod prethodnog testa, ali je nivo buke daleko manji, jer je za samo 1% manji broj vrednost manja za skoro 800rpm (2468 vs 1698rpm), što je ogromna razlika. Možda je ceo menadžment temperatura i kontrole ventilatora mogao biti bolje izbalansiran, ali ovo je finalni proizvod i neminovnost. Naravno, za sve ostalo, tu je manuelna kontrola fanova.
Temperatura jezgra u tim uslovima je bila 75°C. Sasvim dobar rezultat, obzirom da ova igra opreterećuje GPU 100%.
Probali smo i kako se karta ponaša kada je overklokovana u realnom opterećenju.
Ventilatori se vrte na 49% uz temperaturu jezgra od 81°C. Ventilatori se čuju nešto slabije nego kod Unigine Heaven testa. Ovde do izražaja dolaze i overklok sposobnosti dual GPU rešenja. Jednostavno, tokom testiranja overkloka, jednostavno ne možete u svakom trenutku opteretiti oba GPU-a. Prva pomisao na to je da GPU throttle-uje, ali se slično dešava i bez overkloka ili sam tek za 10MHz većim klokovima. Možete primetiti na MSI AB grafikonu kako se ponašaju grafički čipovi i kako izgleda zauzeće tokom testova.
Ovde postoje softverske limitacije, pre svega u drajverima koje bi ovo morali da isprave, pošto je očigledno da je ovo problem koji se provlači već neko vreme kroz razne iteracije drajvera.
Takođe, primetićete tokom testova da je razlika u rezultatima koji su dobijeni overklokom grafičke kartice prilično mali. Svako bi pomislio, GPU ponovo throttle-uje, ali definitivno se to ne dešava. Grafička karta daje veće rezultate, ali su isti neproporconalni overkloku jedne grafičke karte sa dva grafička čipa.
Zašto je to tako, nismo uspeli da saznamo i za sada ostaje misterija svima.
Dodaj komentar