Hardverski deo
AMD Radeon HD 7990 je model sa kojim kompanija nastavlja tradiciju uparivanja flagship modela na jednom PCB-u, kao što je to do sada bio slučaj sa modelima HD 5970 i HD 6990, koji su jako slična rešenja kao ovo koje je pred nama. Prilično dugačak PCB, dosta teška grafička karta i tri ventilatora koja bi trebalo da rashlade ovu zver deluju prilično ozbiljno. U odnosu na stare “dvoglave” aždaje (5970/6990), ovaj model možete razlikovati po sistemu hlađenja i već spomenuta tri ventilatora.
Ukoliko želite da se podsetite štiva o arhitekturi grafičkih čipova generacije HD 7000 i šta je ista donela korisnicima, predlažemo da posetite ovaj LINK.
AMD Radeon HD 7990 ne ostavlja mesta za razmišljanje o tome kom segmentu grafičkih karti ovaj model pripada. Trenutno najjači single PCB model kompanije AMD – apsolutni high end.
Tri ventilatora crvene boje, crni backplate, svaki detalj i ono što bi trebalo da predstavlja najjači model kompanije je prisutno. Jednostavno, svesni ste svakoga trenutka da ovo nije običan model grafičke karte i da je u pitanju jako ozbiljna igračka. Ustvari, jako ozbiljna igračka.
AMD Radeon HD 7990 poseduje dva PCIe 8-pin konektora (jedan 8pin konektor isporučuje 150W), što karti u kombinaciji sa 75W koju isporučuje PCIe slot obezbeđuje 375W snage. Obzirom da je maksimalni TDP ove grafičke karte 375W, nismo sigurni koliko će struje dobijati grafička karta za neke veće overklok avanture.
AMD je očigledno morao po specifikacijama ostati u granici između 350 i 400W za napajanje ovog monstruma, jer sve preko toga bi bilo jednostavno previše. Ovo je možda i jedan od razloga zašto je kompanija malo odložila izbacivanje dual GPU modela, bar do trenutka gde je proizvodni proces doveden do savršenstva. PCIe konektori se nalaze sa strane, na zadnjem delu karte, te isti ne bi trebao da predstavljaju problem u kućištima gde bi HDD-ovi mogli da predstavljaju problem u slučaju da se on nalazi sa zadnje strane karte. Kartica je svakako dugačka 30,5cm, tako da će pozicija konektora biti manji problem od smeštanja karte u kućište.
Od video ulaza i izlaza AMD Radeon HD 7990 model poseduje jedan DL DVI (DL – dual link DVI-D / DVI-I) konektor i četiri Display Port-a u verziji 1.2.
AMD Eyefinity je podržan, ali svi osim jednog monitora moraju imati Display Port konektor ili se mora koristiti aktivni DP adapter. Maksimalno možete koristi dva aktivna Diplay Port-a, dok za ostatak monitora morate koristiti aktivne DP adaptere. Ovaj model podržava i Quad HD (rezolucija od 4096x2160px) preko Display Port konektora. Takođe, tu je i neizostavna podrška OpenGL 4.3, PCI Express 3.0 podrška i DirectX 11.1. Boost radnih frekvencija grafičkog čipa nije prisutan kao kod nekih GHz edition modela HD 7970 karti koje smo mogli videti u zadnje vreme. Na ovu grafičku kartu možete povezati pet monitora. Skromno 😉
AMD Radeon HD 7990 ima jedan Crossfire konektor, te je ovaj model moguće povezati sa još jednom grafičkom kartom za ekstremne performanse. Tu je i čuveni BIOS switch koji u izvedbi ove grafičke karte služi samo kao backup varijanta. Dakle u jednom od ova dva slota ne postoji BIOS sa drugačijim vrednostima od fabričkih (overklokovan recimo), ali vas to svakako neće sprečiti da editujete BIOS ove karte i usnimite u jedan slot, kada nađete neku svoju postavku.
Kao što smo već spomenuli na početku teksta, ovo je trenutno jedini sample koji se nalazi u Srbiji, pa iz tog razloga nije bilo moguće rasklapanje ove grafičke karte. Najveća prepreka u celoj priči oko rasklapanja su zapravo termalni padovi na raznim komponentama sa PCB-a, te automatskim skidanjem i razdvajanjem istih od komponenti koje pokrivaju oni postaju neupotrebljivi. I pored jake želje da zavirimo ispod haube, ovoga puta ćemo u nastavku teksta pogledati zvanične fotografije kompanije, tačnije PCB-a grafičke karte i jednu sliku hladnjaka koji ga prekriva.
Ventilatori su vezani za plastični oklop od matirane plastike dobrog kvaliteta koji ne pokazuje nikakve znake slabosti krckanja i pomeranja, sve je odlično upakovano i pričvršćeno za samu kartu. Prečnik ventilatora je 90mm, što bi trebalo da bude dobra mera.
Već smo spomenuli, kombinacija boja koje su iskorišćene za oklop su crna i crvena boja, što daje veoma atraktivan izgled samoj grafičkoj karti. Tradicionalne AMD boje u nekoliko poslednjih generacija, a prisutan je i crni backlplate koji dodatno hladi gornji deo PCB-a i memorijske čipove smeštene sa te strane.
Hladnjaci su urađeni od legure bakra, čije telo naleže direktno na grafički čip. Površina hladnjaka koja naleže na čip je urađena u “vapor chamber” tehnologiji. Kroz telo dva odvojena hladnjaka su izvučena četiri bakarna heatpipe-a koja su vezana za ostatak hladnjaka koji se sastoji od aluminijumskih listića. Takođe, prisutan je i bakarni hladnjak koji pokriva naponsku jedinicu.
Ove toplotne cevi vrše transfer toplote na same krajeve dodatnih aluminijumskih rebara koji čine dodatne hladnjake dodate na samu bazu.
(Klik na sliku za veću rezoluciju)
PCB grafičke karte je crne boje, što svakako pozdravljamo, iako ga nećemo ni videti pošto postoji backplate koji je takođe crne boje. Grafički čipovi su raspoređeni oko samih GPU-ova, po šest komada sa obe strane PCB-a (ukupno dvanaest po GPU-u), kapaciteta 256MB svaki, čineći ukupan zbir od 3GB po GPU-u, za ukupan zbir od 6GB za celu kartu.
Grafički čipovi koje poseduje ova grafička karta dolaze iz kompanije HYNIX, model sa oznakom H5GQ2H24AFR i deklarisani su na radni takt od 1500MHz (6000MHz efektivno), i rade pri naponu od 1,35V do 1,5V. Po specifikaciji proizvođača, ovi čipovi su sposobni za prenos 6Gbps u jednom ciklusu.
Naravno, digitalna naponska sekcija i kontroler za naponsku se podrazumevaju. Za kontrolu napona su zaduženi CLA1108-4-50TR-R multi-phase induktori, i postoje dva čipa, za svaki GPU zasebno. Ovi čipovi mogu raditi na temperaturama od -40°C do 125°C, tako da u slučaju ekstremnog overkloka tečnim azotom može doći do pojave “cold bug”-a ispod -40°C, jer će kontroleri početi da otkazuju poslušnost.
Za povezivanje dva grafička čipa zadužen je PEX “brigde” kontroler iz kompanije PLX Technologies, čiji su kontroleri bili prisutni i na prethodnim dual-GPU rešenjima kompanije AMD. Konkretno, radi se o modelu PEX8747 koji obezbeđuje 48 PCI Express linija za ukupan trasnfer od 96GB/s između grafičkih čipova.
Dodaj komentar