Buka, potrošnja i overklok potencijal
U IDLE rezimu ventilator grafičke karte se vrti na 21% obrtaja, što je sasvim prihvatljivo, da ne kažemo nečujno. Temperature u stanju mirovanja pri toj brzini ventilatora su bile od 38 do 40°C. Sam ventilator je ovog puta doživeo manje izmene te je sada maksimalni broj obrtaja istog 2000rpm, te isti više ne pravi svima dobro poznate (bučne) zvuke turbine kakve su umeli da naprave starija braća.
Obzirom da kartica ima deklarisanu potrošnju od 210W a konektori za napajanje joj omogućavaju izvor struje do maksimalnih 250W, odlučili smo da probamo “standardni” overklok, tj. bez dizanja napona grafičkog čipa. Karta je sasvim lagano sa fabričkih 925/1375MHz dobacila do čitavih 1150MHz za jezgro i pomalo nestvarnih 1625MHz (6500MHz) za memoriju. Zaista sjajan rezultat za overklok referentne grafičke karte bez “čačkanja” napona.
Prilikom overkloka, testirali smo stabilnost istog i kroz čuvenu “grejalicu”, softver Furmark koji je šampion mučenja i zagrevanja grafičkih karti. Grafička karta je tokom ovog testa u overklok režimu dostigla maksimalnih 80°C uz brzinu ventilatora od 45% što je odličan podatak.
Da sreća bude još veća, odlučili smo i da malo podignemo radni napon grafičke karte, te smo kroz ASUS GPU Tweak softver podigli napon na 1,3V, podesili brzinu ventilatora na 80% i došli do rekli bismo maksimalnog stabilnog overkloka na vazduhu, 1250/1625MHz. Sa ovim podešavanjim i ovom brzinom ventilatora u Furmark testu, grafička karta nije prelzila 70°C, a Vama ostavljamo da prokomentarišete da li je ovo dobar rezultat. 🙂
Tokom igranja i sintetičkih testova, grafička karta nije prelazila 68°C, što je pohvalno. Tada je ventilator nije prelazio 40% i isti se tokom igranja može se okarakterisati kao prilično tih. Dakle, čuje se, ali ne “zvone uši” od istog. U IDLE režimu ventilator je neprimetan, ali verujemo da će okoreli “sluhisti” isti ipak uspeti da čuju.
Na kraju ovog dela došli smo i do merenja potrošnje grafičke karte, te smo izmerili ukupnu potrošnju celog sistema u stanju mirovanja, tokom load-a, te load u overklok režimu. Vrednosti koje smo dobili možete pogledati na slikama ispod.
Što se tiče samog testiranja grafičke karte, kao referenca, ovog puta nas je poslužila Sapphire Radeon HD 6970 grafička karta nereferentnog dizajna koja je u našem testu radila na “default”-nim taktovima.
Mala opaska vezano za grafičku kartu – dizajn i rešenje hlađenja koji je kompanija Sapphire upotrebila na ovom modelu bismo voleli da vidimo na nekom od novih modela grafičkih karti Radeon HD 7900 serije.
Ovom prilikom se zahvaljujemo kompaniji Sapphire na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testa.
Dodaj komentar