Hardverski nivo
Kao i svaki put kada je u pitanju predstavljanje nove generacije grafičkih karti, proizvođači na tržište izbacuju takozvane referentne modele, pa ni ovaj put nije napravljen izuzetak po tom pitanju.
Sam kuler (hladnjak) je dobio nešto veće dimenzije u odnosu na prethodnu generaciju, dok je ventilator istog prečnika kao na referentnim modelima AMD Radeon HD 6900 serije. Aluminijumski listići naležu na bakarnu osnovu (ploču), koja je zadužena za odvođenje toplote sa GPU-a, GDDR5 memorije, kao i fetova naponske jedinice grafičke karte. Ova grafička karta poseduje automatsko regulisanje broja obrtaja ventilatora na čemu svedoči četvoropinski konektor za napajanje ventilatora. Na PCB-u ovog modela ne postoji prekidač uz pomoć koga ćete moći da vratite fabrički BIOS grafičke karte u slučaju neke havarije tog tipa. Overklokerima se to neće svideti, ali njima ovaj model i nije namenjen jer sigurno performansama neće moći da pariraju HD7900 seriji.
Sa druge strane AMD je dosta prostora ostavio proizvođačima grafičkih karti, koji su već pripremili svoje modele, iako referentni GPU kuca na taktu od 1 GHz, dok memorija radi na 4800 MHz (efektivno 1200 MHz)
Grafička karta poseduje dva 6-pin konektora za napajanje, što u teoriji obezbeđuje napajanje do maksimalnih 200W koje u zbiru sa 75W koje obezbeđuje PCI-e magistrala daje snagu od 275W. Obzirom da je deklarisana potrošnja ove grafičke karte oko 175W, reklo bi se da je AMD po “default”-u ostavio dosta struje u rezervi misleći pri tome na overklok populaciju.
Dužina same grafičke karte je 24,5 cm što je sada već neki standard za ovu klasu proizvoda, a identične je dužine kao i ATX matična ploča. AMD nas je i ovoga puta obradovao brojem konektora na grafičkoj karti, te ovaj model poseduje jedan DVI, jedan HDMI i dva DP (display port) konektora. Za svakoga ponešto.
Sada možemo pogledati i overklok mogućnosti same karte, kao i buku i zagrevanje iste.
Dodaj komentar