Hardverski nivo
Na početku teksta smo napomenuli da se radi o nereferentnom modelu Radeon HD 6850 grafičke karte. Gledajući kartu, najiskrenije smo se zapitali da li bi ustvari referentni model trebao da izgleda kao AFOX model. Dizajnersko rešenje same karte i njenog hlađenja je ostavilo jako pozitivan utisak na nas. AFOX izvedba u obliku „single slot“ grafičke karte je nešto što ne susrećemo tako često, pogotovu ne na mainstream modelima ove klase. Standardni PCB crvene boje, prekriven hladnjakom koji je vešto sakriven ispod crne plastike sa diskretnim AMD logom, jako lepo izgledaju i svojim dimenzijama će Vam omogućiti smeštanje iste u recimo neke od HTPC kućišta i onde gde nema previše mesta za smeštanje komponenti.
Deklarisanja potrošnja referentnog modela Radeon HD 6850 je nekih 127W, za šta je bilo potrebno dodati jedan 6-pinski konektor za dodatnih 75W napajanja koje u zbiru sa PCI-E magistralom dozvoljavaju potrošnju do 150W (PCI-E magistrala takođe obezbeđuje 75W struje).
Tu dolazimo do jednog od najvećih aduta AFOX HD 6850 grafičke karte. Ovaj model se napaja samo putam PCI-E magistrale. Dakle nema dodatnih konektora za struju, već je kartica dizajnirana da troši do 75W struje. Pored „single slot“ dizajna, ovo je leglo kao „kec na deset“.
Moramo napomenuti još jedno da ova grafička karta radi na fabričkim klokovima, 775MHz za jezgro i 4000MHz za memoriju. Zaista perfektna izvedba AFOX-a!
Naponska sekcija poseduje četiri faze za „peglanje“ napona i nekoliko fetova koji će obezbediti neometan rad grafičke karte. Memorijski čipovi su izređeni u pogonu čuvenog, a izgleda i neizbežnog Hynix-a i na samoj kartici se nalazi osam čipova, svaki sa po 128MB memorije, za zbirnu cifru od 1GB.
Posebno nas je interesovalo hlađenje karte obzirom da je ista „single slot“, te poseduje jedan ventilator od skromnih 60mm. Nakon rasklapanja karte bili smo prijatno iznenađeni. Hladnjak koji se nalazi ispod zaštitne plastike izveden je iz jednog dela, sa ventilatorom na kraju. Gornja strana hladnjaka je izrezbarena celom dužinom radi lašeg strujanja vazduha i hlađenja grafičke karte.
Ceo hladnjak je urađen u „komadu“, koji je ujedno, kao što vidite na slikama, i nosač ventilatora. Sa donje strane hladnjaka nalazi se bakarno podnožje, tj. deo koji naleže direktno na GPU i četiri pajpa (heat-pipe) koji se pružaju jednim delom hladnjaka, dok jedan od njih prelazi i preko naponske jedinice i fetova.
Težina hladnjaka sa ventilatorom je 217 grama, što je sasvim dovoljno za ovakav tip i dizajn grafičke karte. Sama baza je dobro finiširana, te nema grubih prelaza ili neravnina na mestu kontakta sa GPU-om.
Dužina same karte je 22 cm, što joj automatski omogućava smeštanje u 99% kućišta koje nalazimo na tržištu. Visina ili „debljina“ grafičke karte je 18 mm. Prečnik ventilatora koji hladi karticu je 60mm. Što se tiče konektora za „crossfire“ režim, postoji jedan. Dakle, kartu možete upariti sa još jednom grafičkom kartom.
Ono što je izazvalo dodatno oduševljenje je broj i tip konektora za prenos audio i video signala. AFOX Radeon HD 6850 poseduje redom, jedan DVI konektor, jedan HDMI, jedan Display Port i jedan mini-DP konektor. Perfektna izvedba i možemo slobodno reći pun pogodak.
Bili smo pomalo sujetni pre puštanja grafičke karte u pogon zbog veličine ventilatora, a najviše zbog njegovog konektora sa dva pina. Pomislili smo da neće biti moguća softverska kontrola ventilatora i pravljenje odgovorajućih profila za fan, ali smo se, na našu sreću prevarili :-).
Sada možemo pogledati i overklok mogućnosti same karte, kao i buku i zagrevanje iste.
Dodaj komentar