| Hardver | Audio video karte | ASUS Xonar U3 Plus
Audio video karte

ASUS Xonar U3 Plus

Hardverski deo i čipovi

 

U ovoj sekciji neće biti mnogo priče, jer kao što ste mogli videti uređaj je malih dimenzija i nema mnogo konektora.

ASUS Xonar U3 Plus 010 T

ASUS Xonar U3 Plus 013 TASUS Xonar U3 Plus 014 TASUS Xonar U3 Plus 015 T

Xonar U3 Plus je napravljen od kvalitetne plastike koja ne krcka i ne odaje utisak da će lako da pukne prilikom malo većeg opterećenja.

ASUS Xonar U3 Plus 016 T

ASUS Xonar U3 Plus 002 TASUS Xonar U3 Plus 003 TASUS Xonar U3 Plus 004 T

USB konektor je zaštićen plastičnom kapicom, a da nju ne biste lako izgubili kapica je malom vezicom vezana za ostatak kućišta. Naravno moguće je povezivanje ovog dela sa priveskom za kljućeve i na taj način će U3 Plus biti svuda uz Vas bez da ga osetite. Dakle, U3 Plus je izuzetno mobilan.

ASUS Xonar U3 Plus 007 T

Na prednoj stranici dominiraju odštampani ASUS i Xonar logo, kao i nešto što bi najlakše mogli da opišemo kao dva mini zvučnika. Nisu u pitanju zvučnici, već maska ispod koje LED svetli plavo kada se uređaj koristi. Kada se izvrši mutiranje izlaza tada LED-ovi ne svetle.

ASUS Xonar U3 Plus 030 T

Bilo je za očekivati da će jedan LED-a svetleti kada je uključen izlaz, a drugi kada je uključen ulaz, ali to nije bilo tako.

Za razliku od U3 modela, na U3 Plus se SPDIF konektor stavlja u line out, tako da se istovremeno može koristiti audio izlaz i mikrofon što kod običnog U3 modela nije bilo moguće. Xonar U3 Plus dakle ima dva konektora, kao i U3 – line out i line in.

ASUS Xonar U3 Plus 006 T

ASUS Xonar U3 Plus 031 T

Bočne stranice su prazne, a sa zadnje se nalazi odštampan naziv zvučne. Tako da se može reći da je u ovom slučaju ASUS išao na minimalnost bez previše detalja.

ASUS Xonar U3 Plus 005 TASUS Xonar U3 Plus 008 T

Zvučnu kartu nismo otvarali, ali smo sa zvaničnog sajta dobili informacije o čipovima – ASUS Xonar U3 koristi ASUS UA100 audio čip, dok U3 Plus koristi C-Media CM6510B čip. Pošto je poznato da su ASUS UAxxx čipovi rebrand C-Media čipova, i ako pogledamo ostatak specifikacija sve nam liči da je u pitanju isti čip u obe zvučne karte, ali to ne možemo sa sigurnošću tvrditi jer nismo imali na testu običan U3 model.

Dakle, jedina vidljiva razlika između U3 i U3 Plus modela je to što se SPDIF stavlja u line out (U3 Plus) umesto u line in (U3), kao i u štampi logoa i boji maske koja prekriva LED-ove koja je u slučaju U3 Plus modela zlatna.

C-Media CM6510B čip prema specifikacijama ima interne DAC/ADC-ove koji podržavaju sample rateove do 96KHz sa podrškom za 24bitni mod, ali u softveru nije bilo moguće birati nijedan drugi sample rate i mod osim 48KHz i 16bit, što je moramo se priznati čudno. Jedino ako je ASUS ovo onemogučio kako bi dovoljno distancirao U3 od U5 modela.

C-Media CM6510B

C-Media CM6510B čip je kompatibilan sa USB audio Class 1.0 tako da će Windows automatski detektovati zvučnu. Naš test Windows 7 je automatski detektovao ovu zvučnu, ali tek instalacijom softvera i novih drajvera smo dobili nove mogućnosti koje Xonar softver pruža.

U specifikacijama nije navedeno koji čip je korišćen kao headphone amp, ali obzirom da je Xonar U3 koristio Texas Instruments DRV601 pretpostavljamo da je to slučaj i kod ASUS Xonar U3 Plus modela.

Prelazimo na softevrsku podršku…

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar