Britanska organizacija za zaštitu i promovisanje prava na privatnost, Privacy International, je u svojoj studiji koja je sprovedena utvrdila je da „najmanje“ 20 od 34 popularnih Android aplikacija prenose osetljive informacije na Facebook bez traženja vaše dozvole, uključujući MyFitnessPal i TripAdvisor.
Ovo se obično odnosi na analitičke podatke koji se šalju prilikom pokretanja, uključujući i vaš jedinstveni Android ID, ali mogu uključivati i podatke koji se kasnije šalju.
Iako vas vaši podaci možda neće odmah identifikovati, teoretski se mogu koristiti za prepoznavanje nekoga putem sredstava zaobilaznice, kao što su aplikacije koje ste instalirali.
Tačka zabrinutosti nije samo u tome što aplikacije prevazilaze preuzimanje podataka, već i da krše EU pravila GDPR o privatnosti, tako što prikupljaju informacije bez pristanka i potencijalno identifikuju korisnike.
Facebook-ov relevantni development kit nije pružio mogućnost da traži dozvolu, sve dok na snagu nije stupio GDPR. Društvena mreža je sanirala ovaj propust, ali nije jasno da će funkcionisati nakon zakrpe, ili da će je programeri pravilno implementirati.
Brojne aplikacije su i dalje koristile starije verzije developer kit-a, prema studiji. Facebook je u odgovoru upućenom Privacy International naveo da je od ključne važnosti da ljudi znaju kada neka aplikacija šalje podatke, i da „kontrolišu“ da li su ti podaci povezani sa njima ili ne.
Buduće promene kao što je Clear History takođe će pomoći, kaže Facebook. Kompanija je takođe naglasila da programeri mogu da isključe automatsko prikupljanje podataka i da mogu odložiti slanje analitike aplikacija.
Izvor: Privacy International
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar