Tim švajcarskih naučnika je došao na ideju da stvori tanki i jestivi senzor koji se može prikačiti za hranu i bežičnim putem slati jačinu njene temperature.
Naime, tim iz Ciriha je ispitivao razgradive biomaterijale koji se nalaze u medicinskim implantima, kao i senzorima za životnu sredinu.
Vođa tima, Giovanni Salvatore, je u svojim nalazima ubeležio da su ovi ultra tanki mikrosenzori izgrađeni od polimera koji se sastoji iz kukuruznog i krompirovog skroba, magnezijuma, silikon dioksida koji se rastvara u vodi, kao i nitrida.
Ovaj senzor je tanji od vlasi kose i tanak je svega 16 mikrometara. Salvatore navodi da se tokom pripreme za transport po Evropi, riba iz Japana može opremiti malim temperaturnim senzorima koji bi ih konstantno pratili kako bi se uverili da hrana ima pogodnu temperaturu.
Ne samo da ovi senzori moraju biti jestivi, već moraju biti prilično čvrsti, jer je potrebno da ostanu održivi čak i uz grubo rukovanje hranom.
Do sada, novi senzori su morali da budu povezani biorazgradivim kablovima na mikro-bateriju, mikroprocesor i predajnik, ali tim želi da istraži nove načine koje uključuju bežično prenošenje podataka senzora, koristeći „biokompatibilni izvor energije“.
Stvaranje ovih vrsta biokompatibilnih mikrosenzora je vremenski intenzivno, kao i skupo. Ipak, Salvatore misli da će se s vremenom i proizvodnjom, cena i radni odnos potrebni za njihovu proizvodnju značajno smanjiti.
Izvor: ETH
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar