Maxwell Game Advanced
Vi koji pratite IT tehnologije ste sigurno čuli za poslednju nVidijinu arhitekturu koja je aktuelna već izvesno vreme. Premijerno je predstavljena sa kartama GTX 750 i GTX 750Ti, a sada reinkarnirana i unapređena sa GTX 980 i GTX 970 modelima.
Prezentaciju je držao David Koblizek, PR menadžer iz nVidie. „Storilajn“ se ticao uglavnom Maxwella i nVidijinih gejming tehnologija.
PC gejming tržište je prilično veliko i od oko 330 miliona gejmera, njih 200 miliona se igra na nVidia kartama. Maxwell 2 koncept je najnaprednija nVidijina arhitektura do sada, a glavni cilj je bio povećanje performansi po wattu, u čemu je nVidia bila vrlo uspešna.
PC tržište je za nVdidiju posebno interesantno, jer je otvoreno, dinamično i lako nadogradljivo. To je nešto čime se nVidia najviše bavi i posvećuje najveći deo svojih resursa.
Maxwell 2 je pored redizajna na nivou hardvera, doneo i par tweak-ova vezanih za renderovanje slike. Tu su pre svega tehnologije kriptičnog naziva: DSR, VXGI i VR Direct. O svakoj od njih ćemo reći nešto dalje u tekstu.
Dynamic Super Resolution tehnologija renderuje sliku u 4K rezoluciji, a onda je skalira na 1080p da bi mogla da se prikaže na fullHD monitorima. Pored ovoga, bilo je priče i o novim AA modovima poput MFAA (Multi-Frame sampled Anti-Aliasing), koji daje do 30% bolje performanse u odnosu na prethodni MSAA. Na slikama ispod možete videti i koliki je razdor u performansama kada se koristi anti-aliasing između serije 6 i serije 9.
Real-time voxel global illumination je tehnologija za realistično renderovanje svetlosnih efekata, senki i refleksija baziranih na voxelima. Voxel je najmanji element nad kojim se mogu vršiti operacije u 3D prostoru (pixel je najmanji 2D element). Svetlosni efekti su jako bitni za realističnost renderovane scene i to nVidija dobro zna, tako da je posvetila posebnu pažnju ovoj problematici.
VR Direct je podrška za Virtual Reality uređaje poput Oculus Rift-a. Možda nije previše interesantna za domaće tržište u ovom trenutku, ali ovaj segment uređaja ima dosta potencijala ubuduće.
Od kompletne baze nVidia korisnika, dosta njih ima sad već „zastarele“ grafičke karte iz serije 6xx, a nVidia smatra da je sada pravo vreme za apgrejd na najnoviju seriju. Bilo je priče i o GameWorks-u, paketu za developere, kako bi u svoj proizvod (video igru i sl.) implementirali nVidijine najnovije tehnologije i servise.
Zatim smo polako prešli i na segment mobilnog gejminga. Novi procesori G980M i G970M su dizajnirani tako da kvalitet grafike iz desktop klase isporuče na laptopove. nVidia je i ovde napravila malu revoluciju, pa će od sada laptopovi koji budu opremljeni pomenutim grafikama postati prave gejming stanice u punom smislu. Skaliranje bi trebalo da bude do 80%, pa bi ako se to ostvari GTX980M imao performanse nešto malo slabije od GTX970 na desktop mašinama. Wow!
Što se trajanja baterije tiče, predstavljena je nova tehnologija Battery Boost. Caka je da grafički podsistem obezbedi igrivih 30+ frejmova, a ukoliko neke igre izrenderuje u mnogo većem FPSu, onda jednostavno ugasi neke delove GPU-a i time uštedi energiju, jer u tom trenutku nema potrebe za tolikom procesnom moći. Uz pomoć battery boost-a baterija može trajati i do 100% duže.
Na kraju smo malo pričali i o SHIELD tablet uređaju, koji predstavlja nVidijinu viziju moderne igračke konzole. SHIELD nije samo tablet, već i mnogo više od toga. Interesantna je opcija povezivanja sa velikim ekranima, pri čemu preko wireless SHIELD kontrolera možete kontrolisati akcije u vašoj omiljenoj video igri. Ovo funkcioniše bez apsolutno ikakvog laga. Na ovaj način dobijate gejming konzolu. Grafičke performanse koje pruža ovaj malecni uređaj su bolje u odnosu na SONY PlayStation 3 i XBOX konzole, a u rangu 30% grafičkih performansi koje će pružaju NEXT-GEN konzole.
Toliko što se tiče prezentacijskog dela.
Dodaj komentar