| Rubrike | Reportaže | nVIDIA 3D Vision demonstracija
Reportaže

nVIDIA 3D Vision demonstracija


Hardver za savršen 3D

 

Naravno bez hardverske podrške ceo projekat nebi imao smisla, tako da je nVIDIA uz brojne partnere uspela osim softvera (o kome ćemo pisati na narednoj strani) da pokrene i razvoj hardvera koji će moći da iskoristi pomenuti softver. Kada kažemo 3D hardver ne mislimo samo na grafičke karte (koje su delo nVIDIA), niti samo na hardver za reprodukciju (monitori, projektori, televizori i naočare), već i na hardver za stvaranje 3D sadržaja.

Da to znači da je sada korisnik u stanju da stvara 3D sadržaj, koji će moći da reprodukuje na svom računaru. Veoma zanimljivo za ljude koji vole da stvaraju zanimljive i atraktivne stvari. Znači digitalni fotoaparati sposobni da fotografišu 3D i kamere sposobne da snime 3D su sadašnjost.  Osim najave za SONY-ev 3D fotoaparat, koji je prikazan u vidu 3D renderinga, zabavili smo se uživo novim FujiFilm-ovim FinePix REAL 3D W3 modelom.

 

sony_3d

 

fuji_film_3d

FujiFilm FinePix REAL 3D W3

 

Uz to saznali smo da je Panasonic već predstavio prvu kameru sposobnu da snima 3D video u rezoluciji 720p.

 

Što se reprodukcije tiče, moglo bi se reći da je situacija malo ozbiljnija, tj. pojavila se već druga generacija monitora sposobnih za reprodukciju 3D sadržaja raznih proizvođača, a tu su i „All-in-One“ računari kompanije ASUS, kao i projektori kompanije Acer, NEC, ViewSonic, laptop računari potpisani od strane ASUS-a i Toshiba-e.

 

3

 

Pre svega podsetićemo da smo 19. Marta ove godine prisustvovali prezentaciji ASUS Karim Rashid kolekcije, gde je bio predstavljen i model G51J 3D, o kome možete čitati na šestoj strani te reportaže, koji je začetnik 3D Vision tehnologije na prenosnim računarima. Kao što smo pomenuli od tada je i Toshiba rešila da se oproba na tržitu laptopova sposobnih da reprodukuju 3D, tako da je izbor veći. Očigledno je korisnicima zanimljivo da poseduju računar koji mogu da ponesu sa sobom i impresioniraju društvo nekim 3D sadržajem, ili pregledaju seriju fotografija snimljenih u 3D.

Osim laptopova ASUS je krenuo u izradu „All-in-One“ rešenja, a to su računari čiji je kompletan hardver smešten u isto kućište kao i monitor. Ovi računari mogu biti zanimljivi korisnicima koje ne zanima reprodukcija sadržaja na nekom eksternom displeju i koje ne zanima 3D gejming, već uživanje u videu ili fotografijama u 3D.

 

6

 

Ono što zanima filmofile i okorele gejmere su svakako monitori, televizori i projektori koji su sposobni da reprodukuju ovakav sadržaj. Izbor monitora je sve veći, pa se osim Samsunga u trku uključuju i drugi proizvođači: Acer, ASUS, Alienware, LG. Mi smo danas imali prilike da se upoznamo sa novim ASUS-ovim i Acer-ovim modelima i moramo priznati, bilo je zanimljivo.

 

4

 

5

 

7

 

Osim toga imali smo priliku da se sretnemo i sa ViewSonic projektorom, kao i da uživamo u 3D isečku jedne od utakmica odigranih na svetskom prvenstvu u Africi. Osim toga biće prisutno i sve više televizora sposobnih za reprodukciju ovakvog sadržaja. Bitno je napomenuti da je jedna od najbitnijih karakteristika mogućnost osveženja od 120Hz (što je duplo više u odnosu na 60Hz na standardnom TFT-u). Ovo je bitno kako bi se prikazao dovoljan broj slika za svako oko, što je duplo više u odnosu na broj potreban za 2D prikaz (zato se i radi o dupliranom osveženju). Princip je takav da se u 3D Vision tehnologiji naizmenično prikazuju leve, odnosno desne slike, pa je potrebno prikazati veći broj slika u istom vremenskom intervalu kako bi iluzija o prostoru i kretanju bila ubedljiva.

Što se televizora tiče postoji jedan zanimljiv detalj, isti se povezuju preko HDMI konektor, koji za razliku od Dual Link DVI-a koji se koristi na monitorima sa osveženjem od 120Hz, nije sposoban da transferuje toliku količinu podataka. nVIDIA je razvila softver koji ovo omogućava. Radi se o tome da se signal šalje u 60Hz, ali da se svaka slika sastoji iz dve (leve i desne), pa se u televizoru razbije opet na dve slike i dobijamo famoznih 120Hz. Kako su nam objasnili predstavnici iz nVIDIA-e GPU performanse se ne degradiraju, tako da je ceo proces transparentan za korisnika koji je kupio televizor sa 3D Vision-ready stikerom.

 

Uz sve ovo mogu se očekivati i brendirani HTPC računari sposobni za 3D reprodukciju, a jedan od takvih je najavljen od strane ASRock-a. Ovaj uređaj je upakovan u malo i elegantno kućište, tako da neće narušavati prostor u kome se nalazi.

 

8

 

Pre nego što pređemo na softver rećićemo samo da se očekuju i računari domaćih distributera sklopljeni sa namerom da budu 3D Vision-Ready.

 

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar