Neka overkloking igre počnu!
Takmičarima je bilo obezbeđeno 200 litara tečnog azota (LN2) od čuvene kompanije Messer, što je bilo i više nego dovoljno za predstojeće benčovanje. Naravno, svi takmičari su odmah krenuli sa skidanjem vazdušnih kulera i montiranjem sopstvenih POT-ova za hlađenje tečnim azotom (LN2) i izolacijom matičnih ploča „umetničkom gumom“ koju slikari koriste za brisanje grafita sa platna, a koja se pokazala kao izuzetan izolator protiv kondenzacije koja se stvara tokom LN2 sesija. Zatim je usledilo i modovanje grafičkih karti, tačnije, rađeni su volt-modovi koji su takmičarima obezbedili podizanje napona na grafičkim kartama za samo jezgro, odnosno GPU.
Veoma zanimljivo je bilo za stolom gde su momci iz Slovenije volt-modovali karte za sve ućesnike takmičenja, sem za ekipu Hrvatske koja je to sama radila. Skidanje fabričkih kulera sa GTX 470, lemilica, molexi, žice, tačke za lemljenje – jednom rečju, pravo malo remek delo, zaista, bilo je pravo uživanje posmatrati kako to ovi overklokeri rade.
Takmičari i posetioci su imali na raspolaganju sasvim dovoljno hrane i pića u svakom trenutku (klopa je bila odlična, prim. autora), a trebalo je hladne glave i punih stomaka početi sa takmičenjem
Svi posetioci su dobili male poklone od kompanije, u pitanju su bili promotivni materijali kompanije ASUS, majice, olovke kao i podloge za miševe koje su delile prelepe promoterke. Veoma lep gest same kompanije.
Oko 9h i 30 minuta gospodin Marko Vezmar je ispred kompanije ASUS otvorio takmičenje i svim učesnicima poželeo dobre rezultate i uspešno takmičenje. Uz zvukove melodične house muzike, atmosfera je polako počela da se zahuktava. Overklokeri i njihovi pomoćnici su uveliko pripremali komponente, a prvi tim koji je sklopio setup je bio naš Perica_barri, što je u neku ruku pomalo i neobično, jer svi znamo da Perica ponekad ume i ceo dan da izdvoji za pripremu komponenti što je i jedna od najbitnijih stavki kada je u pitanju rad sa tečnim azotom. Kako god, ekpia Srbije je prva završila setup i krenula je sa pronalaženjem frekvencija na kojima će raditi testove. U međuvremenu je postavljen i LiveStream, što je obezbedilo praćenje samog takmičenja putam interneta, preko adrese www.asus-overclocker.com.
U to neko vreme je i ekipa Slovenije sastavila svoj setup, ali su na samom početkom imali problema sa cold boot-om, ploča je išla u minus pa iz tog razloga nije htela da boot-uje i podigne sistem. Nedugo za njima je krenula i ekipa BiH koja je dosta vremena potrošila na setup, te za njima i ekipa Hrvatske.
Prva baterija testova je podrazumevala 3DMark Vantage. Do 12h niko od ekipa nije imao rezultat. Oko 12:30h i dalje nije bilo rezultata! Dok su overklokeri iz BiH imali problema sa izolacijom grafičke karte.
Oko 12:40h ekipa Srbije je krenula sa testom i izbacila prvi rezultat na takmičenju, momci su postigli rezultat od resektabilnih 23.687 poena. Zatim je usledilo podizanje frekvencija na više vrednosti, te je postignut i novi rezultat od 25.542 poena. Za to vreme rezultat je izbacila i ekipa BiH, 24.010 poena.
Na ASUS Overclocker-u 2010 oboren svetski rekord u 3D Mark Vantage-u
Oko 13:30h ekipa Hrvatske je izbacila fantastičan rezultat od 26.365 poena, što je u toj kategoriji bio svetski rekord i time automatski obezbedila sebi prvo mesto u ovom delu takmičenja.
Da Marfi ume da pokuca kad ne treba i ovog puta se pokazalo kao tačno. Ekipa Slovenije je imala problem sa izolacijom karte, te je ista na kraju „ispustila dušu“… Previše vlage i kondenzacija su bili veliki problem za kartu koja je jednostavno prestala da radi, te je u nedostatku rezervnih karti, takmičenje za njih bilo praktično završeno.
No, overklokeri su uvek puni takmičarksog duha, pa su momci uzeli izloženi ASUS ARES (ATI 5970 sa 4GB GDDR5 memorije) i nastavili takmičenje. Naravno, rezultati koje bi postigli ne bi bili priznati, a i sama karta je imala neki problem, verovatno na relaciji Windows – GPU. Naime, sistem je video dva grafička jezgra, ali je jedno od njih uvek radilo na frekvenciji od 0MHz!?
Bilo kako bilo, momci su nastavili sa klokovanjem procesora i vrteli su SuperPI aplikaciju gde su postizali zanimljive rezultate, na žalost, bez obaranja nekog od rekorda u toj disciplini. Zaista smo na delu videli pravi overklokersi duh i ovom prilikom čestitamo momcima iz Slovenije, koji su uz konstantni osmeh nastavili da faktički revijalno overklokuju za publiku, bez obzira na lošu sreću!
3DMark Vantage test je nastavio da se vrti do 15h, međutim bez nekih velikih promena. I dalje je ekipa Hrvatske bila na prvom mestu, za njima ekipa Srbije i ekipa BiH na poslednjem mestu. Naši momci su imali problema sa kartom koja nikako nije htela da prolazi testove sa podizanjem frekvencije memorije na grafičkoj karti, samo GPU jezgro nije pravilo problem ili prelaženje frekvencije preko 930MHz sa default-nih 900MHz je izazivalo blokiranje testa. Da stvar bude još gora po Srbiju, ceo setup je dosta kondenzovao nakon nekoliko sati testiranje, te u jednom trenutku uopšte nisu uspevali da probude matičnu ploču. Kako je vreme za Vantage test isteklo, momci su rasklopili setup i krenuli sa sušenjem komponenti, Nakon rasklapanja se ispostavilo da je problem naime pravila memorija koja je pokupila dosta vlage na samim modulima kao i u memorijskim slotovima. Fen u ruke i sušenje, nije bilo druge…
U međuvremenu, ekipa Hrvatske rasklapa svoj setup takođe, dok momci iz BiH nastavljaju sa prvobitnim setup-om i kreću sa 3DMark06 programom. Izgleda da su BiH overklokeri prilično dobro izolovali komponente, što im je omogućilo dalje testiranje bez rasklapanja setup-a.
Onda momci iz Hrvatske se odlučuju na dosta čudan potez. I oni rasklapaju svoj setup i montiraju vazdušno hlađenje (Coole Master V6GT) i kreću sa 3Dmark06 testom. Koliko god ovo izgledalo čudno, momci su očigledno dobro taktizirali, pošto su imali najbolji rezultat u Vantage testu, dovoljan im je bio i drugi po redu rezultat u 3Dmark 06 testu da bi osvojili prvo mesto. Setite se da su momci iz Slovenije praktično ispali iz takmičenja, BiH su imali treće mesto u Vantage, a primetili su da je i ekipa Srbije imala velikih problema nakon rastavljanja setup-a. Po pravilima takmičenja, Vantage test je donosio najviše bodova, oni su bili prvi, Srbija druga, a BiH treća. To znači da je im je bilo dovoljno i drugo mesto u ovom testu da bi ostali pobednici. Mudro!
Ekipa Srbije je imala dosta problema da pokrene sistem, nakon više od sat vremena su i uspeli, ali je izgleda grafička karta otišla u večna lovišta. Grafika je bacala sliku na monitoru, ali sa dosta artefakta, što je ukazivalo na problem sa memorijom grafičke karte koja je izgleda stradala od velike kondenzacije.
Nažalost, i za njih je takmičenje bilo završeno iz tih razloga. Ekipa Hrvatske je praktično ostala na prvom mestu pre samog završetka takmičenja. Slovenija je se i dalje igrala sa SuperPI testom, dok su momci iz BiH i dalje vrteli 3Dmark 06 test, bez obzira što su znali da ih čeka drugo mesto. Momci su izgleda imali najbolji primerak procesora na takmičenju, uspešno su vrteli 3Dmark 06 na frekvenciji procesora od 5850MHz što je za svaku pohvalu.
Suma sumarum, Slovenci su u samom startu ispali iz trke, Hrvati su obezbedili sebi prvo mesto najboljim Vantage rezultatom, a zbog loše sreće ekipa iz Slovenije i Srbije, kao i lošim rezultatom BiH u Vantage testu, ostali su do samog kraja pobednici.
Dodaj komentar