Prednosti digitalizacije i malo teorije
Prednosti digitalizacije su velike i na prvi pogled nisu odmah uočljive. Kao što ste mogli čitati u mnogim našim edukativnim tekstovima digitalni signal je manje osetljiviji na smetnje i može se lako kompresovati. Ovime se postiže prijem signala sa manje šuma i samim tim slika će biti kvalitetnija.
Još jedna vidljiva prednost (posledica kompresibilnosti) je i što je moguće emitovati signal visoke rezolucije tako da ako posedujete TV sa velikom dijagonalom slika će biti vidljivo kvalitetnija. Digitalizacija je jedan od preduslova, kako bi u budućnosti domaće TV stanice emitovale i HD signal. Zato i ne čudi činjenica da su mnoge razvijene zemlje već prešle na emitovanje digitalnog TV signala.
Malo teorije
Kao i uvek uzećemo najjednostavniji primer na kojem ćemo objasniti zašto je digitalni signal otporniji na šumove.
Zamislite da primljeni signal ima dva naponska nivoa – logičku „0“ i logičku „1“, kao na slici ispod.
Kao što možete videti postoji razlika između ova dva naponska nivoa i tako će prijemnik lako znati da li je primio logičku „1“ ili „0“. Ako šuma nema (idealan i fizički neostvarljiv slučaj) sve je jasno, ali ako šum postoji njegov uticaj će ili uticati na naponski nivo primljenog signala. U ovom slučaju prijemnik mora „prepoznati“ da li je primio logičku nulu ili jedinicu. Prepoznavanje se radi tako što se odredi granična vrednost i sve iznad je jedna vrednost, a sve ispod druga.
U našem konkretnom slučaju najlogičnije je da granica bude postavljena na polovini razlike naponskih nivoa, tako da ća margina šuma biti najveća tj. ovime se omogućava da šum bude veći, a da to ne utiče na pravilno prepoznavanje primljenog signala. U našem test primeru da ako je logička nula postavljena na 0 V, a logička jedinica na 1 V i primljeni signal ima recimo naponski nivo od 0,45 V, zbog šuma, tada će on biti pravilno prepoznat kao logička nula.
Kao što ste mogli videti u ovom primeru poveči šum nije uticao na prepoznavanje digitalnog signala, dok bi ovakva količina šuma na analognom signalu napravila sliku neupotrebljivom.
Dodaj komentar