FreeSync
Šta predstavlja sinhronizacija?
Sinhronizacija predstavlja ujdenačen rad grafičke karte i monitora. Kada grafika završi sa renderovanjem slike, šalje je na monitor koji već spremno čeka i iscrtava dotični frejm. Sada se ne može desiti da slika stigne ranije na monitor, ukoliko ovaj nije završio sa iscrtavanjem prethodne slike. Dakle, kada je monitor spreman za sledeći ciklus, dobija novi signal od grafike za prikaz, i sve to radi u sinhronizaciji.
Zašto “adaptivna”?
Ovo je jednostavno. Grafička karta ne renderuje sve scene u istom broju frejmova po sekundi (FPS). Neku scenu renderuje u npr. 35 frejmova, a onda sledecu scenu u 46 FPS-a. Jednostavno, ceo taj sistem se uvek prilagođava broju frejmova koji se crta i prikazuje na monitoru u odnosu 1:1. Ukoliko je broj frejmova manji od 60 (npr. 37), monitor će smanjiti osvežavanje slike na 37 puta u sekundi, jer će uvek čekati novu sliku sa grafičke kartice. Ukoliko je, pak, FPS mnogo veći od 60 (npr. 100), nema ni tu problema, jer to jednostavno ne može da se desi. Grafika zna da je osvežavanje monitora najviše 60 puta u sekundi i neće nikad poslati više od 60 slika koje se iscrtavaju na dotičnom monitoru.
Ista stvar je i ako imate monitor od 144 Hz, s tim što je opseg vrednosti slika koje grafika može poslati na takav monitor veći, što kao posledicu ima da će prikaz slike biti fluidniji.
Za realizaciju FreeSync tehnologije potrebna je simbioza nekoliko komponenata:
- AMD FreeSync kompatibilna Radeon grafička karta
- AMD FreeSync technology-enabled Catalyst drajver
- DisplayPort adaptive-Sync kompatibilni monitor
Licenciranje AMD FreeSync tehnologije se ne naplaćuje, odnosno, potpuno je besplatno (za razliku od nVidia G-Sync tehnologije). Što se tiče proizvođača monitora, oni već imaju spremne komponente da naprave FreeSync monitore i to bez uticaja, ili sa minimalnim uticajem na krajnju prodajnu cenu.
AMD i njegovi partneri su se na ovaj korak odlučili, jer smatraju da tehnologije za poboljšavanje gejmerskog iskustva, poput FreeSync, trebaju biti pristupačne svim korisnicima i pritom da imaju jednostavnu implementaciju.
Proizvođači monitora su već spremili ekrane sa podrškom za FreeSync, a među njima su Acer, BenQ, LG, Samsung, Viewsonic, itd.
Spisak modela:
Što se grafičkih čipova tiče, poslednji GCN 1.1 i 1.2 izdanci su spremni za novu tehnologiju. Na sledećoj slici je spisak modela koji podržavaju FreeSync:
Za kraj da pomenemo da FreeSync ima manji pad u performansama od G-Sync tehnike.
Sve u svemu, ovo je jako uzbudljivo vreme za gejming industriju. Sada nam preostaje da čekamo FreeSync IPS monitore sa 144 Hz osvežavanjem slike i nekom cenom od koje se oči ne crvene i uši ne otpadaju 🙂
Toliko od nas.
Komentarišite na forumu…
Dodaj komentar