Hardverski nivo, dizajn i posebne mogućnosti
Sapphire Edge HD3 predstavlja unapređenu verziju „Sapphire Edge HD2“ uređaja, pa otud i sufisku i ono „3“. Srce ovog uređaja čine AMD APU E450 koji radi na učestalosti od 1,6 GHz, a poseduje za ovu klasu uređaja moćni AMD Radeon HD6320 grafički procesor.
Preciznije rečeno, unutar ovog AMD APU-a je deo silicijuma koji je rezervisan za ovu integrisanu grafičku kartu (grafički procesor) koji poseduje 80 unufied shader-a i radi na taktu od 508 MHz, dok za memoriju koristi sistemski DDR3.
Nećemo se previše zadržavati na opisu ovog AMD APU-a jer na OVOM i OVOM linku možete detaljno pročitati o ovoj AMD platformi. Ukratko, reč je o platformi koja je optimizovana za multimedijalnu upotrebu, a karakterišu je vrhunske performanse u odnosu na potrošnju koja je inače veoma mala, pa je AMD E450 APU savršeno rešenje.
O samom dizajnu nećemo isto trošiti reči, ponovićemo se i rećičemo da je ovo jedno od najlepših rešenja na tržištu.
Sapphire Edge HD3 ima istovetan raspored konektora i tastera kao i prethodnik, sa dodatkom što su sada prenji konektori USB 3.0 tipa što od srca pozdravljamo jer živimo u vremenu kada je 720p i 1080p sadržaj standard, dok cena USB 3.0 fleševa i prenosnih hard diskova više nije astronomska.
Na zadnjem panelu ovog HTPC računara se od konektora nalazi sledeće: 2 x USB 2.0, D-Sub (VGA), HDMI, 1Gbit LAN, stereo out, mic in i DC in.
Sve je lepo uklopljeno i dizajnirano – sve pohvale za Sapphire. Na slikama ispod možete videti koliko je u stvari kompatan ovaj računar.
Spomenuli smo da u paketu ne dolazi VESA adapter uz pomoć koga ste mogli Sapphire Edge HD2 HTPC montirati na svoj monitor (ako isti poseduje VESA montažu) i na taj način totalno sakriti ovaj uređaj. Ipak, standarno postolje je još uvek prisutno.
Naravno, Sapphire Edge HD3 ne mora obavezno da se koristi kao HTPC, već se može koristiti i kao ozbiljan office računar, s obzirom da poseduje i više nego dovoljnih 4 GB DDR3 memorije, dok AMD APU E450 više nego dovoljno brz za sve office poslove. Sa druge strane, hard disk od 320 GB je sasvim dovoljan za pristojnu kolekciju HD filmova i obilje muzike, odnosno podataka. Ako vam to nije dovoljno, možete se uz pomoću gigabitnog mrežnog adaptera povezati na vaš kućni server, ako ga posedujete, i uživati u punoj brzini prenosa podataka. Pored toga, Edge HD3 poseduje WiFi adapter „N“ standarda, pa i na taj način, bez kablova, na pristojnim brzinama, možete pristupati podacima ili pustiti neki full HD film sa vašeg kućnog servera.
Trebalo bi navesti da je Sapphire Edge HD3 tih računar, ali nije bešuman s obzirom da poseduje ventilator sličan onima koji smo viđali na laptop računarima. Tek u kasnim noćnim satima ćete moći da primetite da ovaj uređaj postoji u prostoriji, ali ako je vaše uho odaljeno oko 2 metara od samog Edge HD3 modela, nećete osetiti njegovo prisustvo.
Dodaj komentar