Metodologija testiranja
Pored standardne baterije testova, kao što su HDTune i HD tach programi, koristili smo i posebno pripremljeni PCAXE test. Naime, mnogi od nas imaju potrebu da premeštaju podatke sa particije na particiju. Odlučili smo da ovaj model Verbatim-ovog eksternog hard diska izložimo jednom mogućem svakodnevnom scenariu. Isparticionisali smo hard disk tako da prva i poslednja particija budu po 10 GB, dok je resto ona sredina. Particije smo simbolično nazvali 1, 2 i 3, a napravili smo test folder od 3,5 GB čija je sadržina bila sledeća:
- 262 Mb- MP3 fajlovi i slike, prosečne veličine od 100 Kb – 7 Mb
- 2,04 GB- Tri standardna DivX filma
- 1,02 GB- Osam video fajlova prosečne veličine 130 Mb
- 188 Mb- 8888 malihfajlova raspoređenih u 144 pod foledera, pretežno ikonice i internet kesh fajlovi, veličine od 2-150 Kb
Dakle, reč je o baš „nezgodnom“ test folderu koji sadrži one najsitnije, ali i poveće fajlove, koji su pritom raspoređeni u velikom broju podfoldera.
Sam test folder smo iskopirali na najsporiju particu svakog hard diska, u našem slučaju particiju koju smo nazvali „3“. Zašto je ova particija najsporija? Pa zato što magnetna igla hard diska ima najdužu putanju kretanja, a samim tim joj je potrebno najviše vremena da iščita neki podatak ili skup podataka.
Za razliku od poslednje, prva kreirana particija je najbrža, a reč je o delu hard diska, kod koga magnetna igla ne mora mnogo da se kreće. Da budemo precizniji. Prva particija čini prostor bliži centru kruga magnetne ploče hard diska, pa magnetna igla brže iščitava taj deo, a kako se podaci ispisuju u krug sa crtama i tačkama (1 i 0, binarni kod), jasno je ko dan zašto je to tako. Što se podaci nalaze dalje od centra magnetne ploče, to je igli potrebno više vremena da ih iščita. Da sumiramo, merili smo štopericom vreme kopiranja test foldera sa poslednje na prvu particiju hard diska. Naravno, manje vreme označava bolji rezulatat.
Da bi sam test bio potpun uporedili smo brzine čitanja RAID-0 i RAID-1 režima rada sa dva WD hard diska veličine 320 GB čije su specifikacije na papiru identične kao što su hard diskovi Verbatim 2-Disk RAID USB and eSATA modela u pitanju, odnosno, 7200 RPM i 16MB kada je keš memorija u pitanju. Upredni test čitanja smo radli sa HD Tune i HDTach programima. Istestirali smo sve modove rada Verbatim modela koje smo spomenuli, odnosno, RAID-0 , RAID-1 i Big. Ono što nismo merili je brzina rada hard diska pod USB 2.0 standardom, jer se sve svelo na nekih 33 MB/s u proseku kada je i upis i čitanje u pitanju. Jednostavno rečeno, naš Verbatim je bio ograničen protokom USB 2.0 standarda, dok u slučaju eSATA standarda tog problema nije bilo pa smo fokus stavili na taj potonji. Krenimo redom.
Dodaj komentar