| Hardver | Procesori | Phenom II X6 1090T & Leo platforma
Procesori

Phenom II X6 1090T & Leo platforma


Finalna zapažanja

 

siroka

 

Nova T serija Phenom II procesora je zaista prijatno iznenađenje. Odličan odnos perf/Watt i prihvatljiva cena za ovakav kalibar procesora su glavni aduti koje donosi Leo platforma i Thuban jezgro. Ono što se posebno može izdvojiti je izvanredan overkloking potencijal i podesivost platforme. Overdrive je u svakoj novoj verziji sve kvalitetniji i stabilniji softver za overkloking i u kompletu sa 890FX čipsetom Leo platformu čini zaista kompletiranom. 890FX čipset predstavlja ultimativni izbor entuzijasta. Međutim, AMD je odlučio da samo u 890FX ugradi IOMMU i omogući virtuelizaciju na nivou čipseta, koja će biti svakako veoma korisna i omogućiće stvari koje do sada nisu bile moguće, a to je direktno korišćenje hardvera  preko „guest“ OS-a. Po našem mišljenju ovaj „feature“ je možda značajniji za korisnika nego postojanje 2×16 PEG 2.0 slotova, namenjenim hard core CrossFire gamerima.

Turbo CORE tehnologija zaista radi i donosi ubrzanje. Do sada je ovakav vid „prevare“ bio rezervisan samo za Intelove Core i7 procesore. U mnogim testovima je primećeno ubrzanje i do 10% što je vredno svake pažnje.

Performanse Phenom II X6 1090T su ipak bolje nego performanse Core i7 procesora sa 45nm Nehalem arhitekturom kada se procesor koristi u multithread okruženju. Na kraju krajeva 6 jezgara je više od 4, pa je vrlo verovatno da će vam X6 brže renderovati i kompresovati nego i7, a da ne govorimo o i5. Naravno, nema govora o uporedivim performansama sa 6-jezgarnim Gulftown-om, ali treba uzeti u obzir da Gulftown košta bezobraznih 1000$. Za taj novac moguće je pazariti 4 Thubana. Dakle, odnos cena/performanse su na strani AMD-a.

Srazmerno performansama formirana je i cena. Ipak, ne možemo očekivati da će AMD davati za sitne pare čip veličine 346 mm kvadratnih. Sa E0 revizijom AMD je uspeo da u 45nm uspešno spakuje 6 jezgara, Intel je to učinio sa 32nm.

Sledeće stvari koje možemo očekivati su Zosma jezgra, bazirana na Thuban jezgru, ali sa isključena 2 jezgra, od kojih logično, svi očekujemo uspešna otključavanja.

 

Đ

Đorđe Kovačević

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar