Test platforma
Kompletan test je obavljen na ASUS-ovoj matičnoj ploči P5Q Deluxe, koja je bazirana na Intel P45 čipsetu, poslednjem iz Intel „kuhinje“ namenjenom LGA775 socket-u. Koristili smo 2GB RAM memorije koju je potpisao CellShock, a radila je u režimu DDR2-800 (odnosno realnih 400MHz) pri CL4-4-4-12 latencijama, naravno ovi tajminzi su zadržani i pri overklokingu. Korišćeni su Intel Core 2 Quad Q6700 i Core 2 Quad Q9400s procesori, jer rade na identičnom taktu, pa se performanse mogu porediti. Grafički podsistem bazirali smo na Radeonu HD4870x2 kojeg su pogonili Catalys drajveri verzija 8.12. Testiranje je obavljeno pod Windows XP Professional SP3 operativnim sistemom. Trudili smo se da bateriju testova ne učinimo predugačkom, a da opet obuhvatimo što veći spekat interesovanja korisnika.
Uslovi testiranja
Procesor smo prvobitno probali sa fabričkim rashladnim sistemom na „otvorenom“ (tj. preciznije van kućišta), a naknadno smo test mašinu montirali u Cooler Master Stacker 830 kućište, a na procesor smo montirali Thermalright-ov HR-01 Plus kuler koji je bio opremljen Noctua-inim fenom P12, koji se vrteo na ~1000 obrtaja u minuti, sobna temperatura iznosila je ~21-22°C. Testiranje je vršeno na Thermalright-ovom kuleru kako bi mogli direktno da uporedimo ova dva procesora, odnosno njihovo zagrevanje. Napomenućemo da je Q6700 poliran i da ga to čini hladnijim nego što je fabrički bio za nekoliko °C, takođe je i HR-01 Plus „preživeo“ tzv. lapovanje.
Pre nego što pređemo na testiranje prikazaćemo vam kako se procesor ponašao sa fabričkim (popularno zvanim BOX) rashladnim rešenjem van kućišta. To znači da su temperature za nijansu niže jer nema zadržavanjam toplog vazduha kao unutar kućišta. A ovo vam prikazujemo kako bi ste stekli utisak koliko se ovaj procesor greje u slučaju da niste imali priliku da koristite HR-01 Plus ili neki kuler koji mu je egal.
Q9400s BOX kuler idle | Q9400s BOX kuler load |
Dodaj komentar