Rezultati u sintetičkim programima
Cachemem – AIDA64
Aida 64 je dijagnostički i benčmark softver kompanije FinalWire namenjen kućnim korisnicima, hardverskim entuzijastima i overklokerima. Ovaj program poseduje širok spektar karakteristika koje služe overklokerima za dijagnostiku, testiranje stabilnosti i monitoring. U sebi poseduje brz i efikasan program za merenje performansi keš memorija, RAM-a, latencija i bandwitha.
Ako uporedimo rezultate dobijene u ovom testu videćemo da su oni otprilike na nivou Ivy Bridge procesora. Ipak, Aida 64 u verziji sa kojom smo testirali ne podržava FMA3 instrukcije, pa je izmeren keš bandwidth validan samo za poređenje sa starijim procesorima koji ne koriste FMA. Dakle, uz korišćenje 128-bitnih SSE setova instrukcija, brzina L1 keša je nepromenjena, iako imamo 2×256-bit load i 1×256-bit store. Da bi se iskoristio taj keš bandwidth, potrebno je koristiti instrukcije koje „zahvataju“ 256-bitne podatke, odnosno 32 bajta po ciklusu.
Fritz Chess
Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany J). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).
Prisustvo dve branch ALU jedinice se oseća. Haswell je brži od Ivy Bridge jezgra za nekih 9%. Uticaj na rezultat ovog testa može imati i poboljšan branch prediktor, ali i vrlo verovatno niz drugih poboljšanja koja su urađena.
Speedtraq integer benchmark
SpeedTraq je multitred benchmark aplikacija koja radi isključivo sa celobrojnim i ALU operacijama. U to spadaju operacije deljenja, množenja, sabiranja, oduzimanja, kao i operacije pomeranja bitova u desno i u levo (bitshift operacije).
Veoma zanimljiv rezultat u ovom testu celobrojne aritmetike. U odnosu na Ivy Bridge razlika je oko 40% za multithread, odnosno 19,5% za single thread. Razlog ovolikoj razlici leži u poboljšanju izvršnog jezgra, većem Out Of Order prozoru, dodatnoj ALU. Naročita prednost se vidi u Hyperthreadingu. AMD FX sa Piledriver jezgrom sa 4 modula, po 4 ALU jedinice uspešno parira prethodnoj generaciji Core procesora, ali ipak značajno zaostaje u single threadu, gde je razlika skoro dvostruka u odnosu na Haswell. Core i7 4770K je integer monstrum. Međutim, Speedtraq nije realan pokazatelj performansi.
Linpack AVX
LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda) i LU dekompozicijom (LU dekompozicija). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj Gflops. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompijutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performasni „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resorse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performasni celokupnog računara.
Ovde praktično nema nikakvog dobitka u odnosu na prethodnu generaciju, čak je rezultat i za nijansu lošiji, a kvaka leži najverovatnije u low level optimizaciji BLAS biblioteke. Probali smo da testiramo sa Hyperthreadingom i bez i nije bilo negativnog uticaja HT-a na performanse u Linpacku. Iz tabele se vidi jasno da Linpack prekoračuje TDP „budžet“ Haswell-a na 3,9 GHz, pa je CPU radio praktično sve vreme na baznom kloku od 3,5 GHz.
Geekbench 2.4
Još jedan sintetički test. Ono po čemu je interesantan je to da je postoji na više platformi, uključujući Mac OSX, Windows, Linux, Android i iOS. Bukvalno možete porediti vaš „fancy“ pametni telefon i desktop PC. Ovaj sintetički benčmark meri integer, floating point i memorijske performanse. Integer, odnosno celobrojne performanse procesora mere se tako što se izvršavaju algoritmi za tekst kompresiju, dekompresiju, kompresiju i dekompresiju slika, kao i izvršavanje programskog koda Lua jezika. Program testira single i multithread performanse. Brzinu rada sa pokretnim zarezom, odnosno Floating Point performanse testira tako što izvršava algoritme za računanje Mandelbrotovih fraktala, skalarni proizvod, kao i proizvod matrica.
Geekbench pokazuje u proseku od 12-15% bolje rezultate na Haswell-u.
Passmark Performance Test v8.0
Performance test, kompanije Passmark služi da precizno izmeri performanse procesora, kao što su integer, floating point, SSE, ali i nekoliko realworld scenarija. Ovaj test služi da istestira kompletan sistem pored procesora, tako da testira i brzinu rada 2D i 3D grafike.
Razlika u Passmark-u je nešto manja i kreće se u granicama od oko 5%.
Wprime
w-Prime je vodeći multithreadovani benchmark za x86 procesore koji testira performanse procesora računajući kvadratne korenove pomoću rekurzivnih poziva Njutnovog metoda za aproksimaciju funkcija. Ovaj program koristi uglavnom celobrojnu aritmetiku.
Situacija sa wPrime-om je vrlo slična kao na prethodniku. Izvršavanje „legacy“ koda nije bitno unapređeno.
Dodaj komentar