Overklok potencijal i potrošnja
Kompletna Sandy Bridge sistemska arhitektura počev od LGA1155 desktop verzije poseduje integrisan klok generator. Dakle, u samom PCH se nalazi generator klok signala koji raspodeljuje frekvenciju rada na DMI2 interfejs, PCI-E, SATA itd… Kompletan sistemski hardver je vezan za ovaj integrisani klok generator. To u prevodu znači, da ukoliko podižete BCLK vrednost, kao nuspojavu imate i podizanje frekvencije SATA portova, PCI-E magistrale, DMI interfejsa itd…
Ovo može da rezultuje nestabilnim radom ukoliko je vrednost BCLK-a previše podignuta. Procesori sa oznakom „K“ u nazivu imaju otključan multiplikator, što nam je poznato još od LGA1155 procesora, ali na LGA2011 Extreme Edition procesori sa oznakom X, takođe dolaze sa otključanim multiplikatorom. Zbog ovoga je overklok relativno jednostavan, ali ipak, potrebno je malo umešnosti da bi se izvukao maksimum, naročito ako želite stabilan sistem za svaki dan.
U paketu sa procesorom stiglo je i Assetekovo vodeno hlađenje, uz pomoć kojeg smo 3960X poterali na 4.7 GHz, sa naponom od visokih 1.45V. Na ovoj frekvenciji sistem je funkcionisao dokle god se ne opterete sva jezgra, a onda veoma brzo dolazi dobro poznati BSOD. Apsolutno stabilan procesor je dobijen sa naponom od 1.375V i frekvencijom od 4.5 GHz, što smatramo da je izvanredan rezultat. AVX optimizovan Linpack na ovoj frekvenciji i naponu je prolazio bez problema.
A sad ono loše: Ako ste mislili da ovo čudovište troši tek malo više od vašeg i5 2500K, varate se!
Potrošnja je poprilično visoka, čak i na fabričkim vrednostima.
Definitivno ovaj monstrum od 2.2 milijarde tranzistora troši znatno više od Gulftown-a, pa čak i od FX 8150, međutim pri overklokingu Buldožer ume da povuče više „dizela“ od ovog Intelovog „extrema“.
Što se tiče potrošnje tiče, Sandy Bridge E nikako nije „ekološko“ rešenje.
Dodaj komentar