| Hardver | Procesori | Intel Core i7 – 3960X
Procesori

Intel Core i7 – 3960X

X79 chipset

 

U kompletu koji je stigao na test, stigla je i Intelova X79 matična ploča koja je veoma kvalitetne izrade.

 

Sandy-E_10_TSandy-E_11_TSandy-E_12_T
Sandy-E_13_TSandy-E_14_TSandy-E_15_T

 

Sandy-E_16

 

Uz novu platformu dolazi i novi skup čipova sa kodnim nazivom Patsburg. Novi čipset ne donosi nikakve spektakularne pomake u odnosu na prethodnika, X58, osim što je ovde u pitanju single chip rešenje.

 

Sandy-E_17

 

X79 poseduje veći broj PCI-E linija i DMI interfejs, slično kao i na P67 i Z68 čipsetovima. Uostalom, Sandy Bridge sistemska arhitektura ne koristi klasičan QPI link kao Westmere/Bloomfield čipovi, pa je svaka kompatibilnost sa prethodnom platformom izostavljena, što je rezultovalo i drugačijim socketom. X79 ne podržava USB 3.0, iako je ovo već postao standard, ali proizvođači ploča dodatno ugrađuju kontrolere za ovaj interfejs. SATA6 PHY koristi se samo na dva porta, kao i kod P67. PCH (Platform Controller Hub) je aktivno hlađen, što znači da je na čipsetu na ploči prisutan ventilator koji ima blago iritirajući zvuk. Za komunikaciju između procesora i PCH-a koristi se DMI2 interfejs koji ima propusnu moć 20 GB/s, što je sasvim dovoljno za skalabilan multi GPU sistem.

 

X58b_TX79_T

 

Kako nema više QPI linka, jer je DMI interfejs sada u čipsetu, t.j. PCH, komunikacija sa PCI-E uređajima je neposrednija i vrši se samo preko jednog čipa, što opet nije ništa novo i već je viđeno kod Sandy Bridge LGA1155 procesora. Dakle, sada je DMI2 kontroler integrisan u procesorskom jezgru, dok je kod Nehalem/Gulftown procesora bio u čipsetu, DMI interfejs koji je imao manju propusnu moć. Zato je X58 bio zasnovan na dva čipa: X58 IOH (Input/Output Hub) i ICH10R (Input/Output Connection Hub v10 RAID).

 

Tagovi

M

Miloš Arsić

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar