Overklok margina
Kada su CPU jezgra u pitanju očekivali smo nešto veću overklok marginu. Najviše što smo postigli, a da je pri tom procesor Prime 95 stabilan je 4,3 GHz sa naponom od 1,392V. To je tek nešto više od maksimalnog fabričkog kloka za turbo mod. Ipak, prilikom “ceđenja suve drenovine” FPU blok u modulima se zagreva i pravi problem prilikom zaokrugljivanja brojeva, dok je CPU potpuno stabilno funkcionisao u svim testovima na 4,5 GHz, ali kod testiranja Prime-om 95, već na 4,4 GHz aplikacija je redovno prijavljivala ‘Possible hardware failure’ i to u rasponima napona od 1,41 – 1,5V.
Jednostavno, priča oko klokovanja APU-a se ponavlja, kao i kod Llano-a, Trinity je moguće podići koju stotinu MHz, ali to ne prolazi testove stabilnosti. Ipak, u realnim uslovima korišćenja nije došlo do pucanja aplikacija, ispadanja iz igara, BSOD-va, ali to ne znači da se baš vama to ne bi desilo. Drugim rečima, ako vam radi na 4,5 GHz CPU i ne pravi probleme, onda je to otprilike to. Uostalom, namena APU-a kakav je Trinity jeste lagani gaming, video obrada, puštanje video materijala, surf Internetom, rad u Office-u, a ne intenzivni proračun ili neki hard core rendering.
Overklok integrisanog GPU-a nas je veoma pozitivno iznenadio. Standardna frekvencija GPU-a je 0,8 GHz, odnosno 800 MHz, podizanjem napona APU-a na 1,42V (ovaj napon se odnosi na GPU i northbridge), ostvarili smo overklok od preko 50% za GPU.
Sa frekvencijom GPU-a od 1,21 GHz i DDR3 memorijom na 2133 MHz imate integrisani GPU koji je po performansama veoma blizu „nižim“ high-end grafičkim kartama starijih generacija nVidije i AMD-a (ATi). Poređenja radi u 3D Mark softveru overklokovan Trinity APU ima tek nekih 10% slabiji rezultat od ATi HD4850 grafičke karte, koja inače sadrži dvostruko više STREAM procesora i 256-bitnu memorijsku magistralu. Dakle, performanse integrisanig GPU-ova ne bi smo trebali uopšte da potcenjujemo. Mišljenja smo da će sledeća generacija, bazirana na GCN arhitekturi, u Kaveri APU, vrlo verovatno posedovati performanse pojedinih mainstream grafičkih karti, sa cenom od oko 100-120 €. Problem još uvek predstavlja relativno limitiran memorijski protok koji bi pojavom DDR4 memorije mogao u velikoj meri da bude rešen.
Dodaj komentar