Kako je sve počelo?
Trebalo bi reći da mikroprocesori na silicijumskim čipovima nisu postojali do negde 70-tih godina prošlog veka. Prvi planarni tranzistorski čip je proizveden za potrebe računara za kontrolu leta lovačkog aviona F-14 Tomcat i razvijen je negde 1968. godine. Ovaj čip je koristio MOS tehnologiju (Metal Oxide Semiconductor). U pitanju je ideja planarnog tranzistora sa source-om, drain-om i gate-om, a identičan izum se i dan danas koristi posle 49 godina!
Sistem je jednostavan: dovedete struju na gate, imate na drain-u prolaz elektrona i logičku jedinicu. Uparivanjem tranzistora u kompleksnije celine dobijaju se logička kola. Jedina razlika je što je u današnje vreme broj ovih prekidačkih elemenata nekoliko miliona puta veći nego 1968. godine. Zahvaljujući smanjivanju, novim i savršenijim proizvodnim procesima danas imamo čipove i procesore koji sadrže više milijardi ovih komponenata i svi smo svesni koje mogućnosti oni imaju danas, a to su visoke performanse, veliki broj jezgara koji mogu da izvršavaju paralelno veliki broj tredova, odnosno softverskih niti ili poslova.
Prvi komercijalni mikroprocesor na tržište je plasirao Intel, 15.11. 1971. i nosio je naziv Intel 4004, a radio je na 740 KHz (0,74 MHz). Ovaj čip je prevashodno korišćen za kalkulatore, sadržao je 4 bitni registar i adresni prostor od 12 bita, što je bilo dovoljno da adresira (čak) 4 KB memorije!
Daljim razvojem MOS tehnologije došlo se do prvih kućnih računara, pa već 1972. imamo Xerox Alto koji je bio poznat po svom grafičkom korisničkom interfejsu. Ako ste mislili da je GUI prvo nastao na Mac-u, pogrešili ste! Ipak, GUI je bio još dugo vremena teška egzotika…
Krajem 70tih godina pojavljuju se masovno kućni računari i definitivno postaju standard. Jedan od prvih komercijalnih projekata je bio Apple I, ručno napravljen, od strane Steve Wozniak-a, prijatelja svima poznatog, pre nekoliko godina preminulog Steve-a Jobs-a. Da bi finansirao ovaj projekat Jobs je prodao svoj VW Microbus za nekoliko stotina dolara, a Wozniak je prodao svoj kalkulator za 500$, pa je zbog toga Jobs koristio Wozniak-ov bicikl kada je to bilo potrebno. Svi znamo gde je sada Apple, koji je do sada preživeo mnoge uspone i padove.
Osamdesete godine su obeležene raznolikim tržištem, tu je bilo kućnih računara poput Commodore-a, ZX Spectruma, kasnije 16-bit Amige 500, tu i tamo se pojavio neki PC, ali nije bio baš popularan kao igračka mašina. Zapravo PC u to doba 286, se više koristio kao računar za procesiranje teksta, za eventualno korišćenje nekakve baze podataka za neko poslovanje i slično. Mnogi od tih MSDOS programa se i danas koriste u nekim kancelarijama. Krajem 80-tih i 90-tih godina PC je postao igračka platforma, radna stanica, desktop računar, laptop, da bi posle 2000te postao i tablet, netbook, All In One PC, itd…
Dodaj komentar