Rezultati u 3DMark softveru
3D Mark06
3D Mark06 je možda i najpopularnija verzija Futuremark softvera, i dan danas se masovno koristi kao benchmark program. Pored Shader model 2.0 testa ubačeni su i novi Shader Model 3.0 testovi kao i novi metod testiranja CPU-a.
Koristeći nVidia GTX 660 grafičku kartu, razlika u ovom testu je očigledna u odnosu na „punokrvni“ FX8350 kako u CPU testovima, tako i u GPU. Na krajnji rezultat utiče i multithreadovan CPU test koji je na FX4300 negde na nivou Phenoma II X4 955.
3D Mark 11
Izašao krajem 2010. godine zajedno sa pojavom nove generacije nVidia i AMD grafičkih karti, ovaj 3D Mark intenzivno koristi prednosti DX11. Kroz više grafičkih testova karte su opterećenje intenzivnom teselacijom, a koristi se i najnoviji Shader Model 5.0, a tu je i podrška za Multi Threading.
Na 3Dmark 11 svakako utiče veći broj jezgara. Rezultati u radu sa GPU-om su bolji na FX procesorima sa većim brojem jezgara, prevashodno zbog većeg L3 keša i manje „zagušenosti“ modula.
3Dmark
Izašao je u februaru 2013. Kao i prethodnik 3D Mark 13 koristi napredne DX11 mogućnosti. U sebi sadrži tri različita testa, od kojih je Ice Storm namenjen tablet računarima, Cloud Gate notebook i slabijim desktop PC računarima sa integrisanim grafikama, a najekstremniji i najzahtevniji – Fire Strike, je namenjen igračkim PC zverima opremljenim snažnim grafičkim procesorima. Detaljniju recentziju pisali smo na ovoj adresi.
Razlika u GPU testu u najnovijem 3D Mark-u je nešto manja nego u prethodnim verzijama, jer je Extreme test „ekstremno“ GPU zahtevan. Ipak je razlika u radu procesora sa fizikom skoro dvostruka u odnosu na top model iz AMD ponude i iznosi čak 86%. Ipak u realnim scenarijima u gamingu razlika je daleko manja. FX4300 je više nego solidan CPU za gaming u svojoj kategoriji. Zanimljivo bi bilo poređenje FX6300 koji je tek neznatno skuplji, a za kojeg verujemo da je dosta bolji „performer“ kada je 3D Mark u pitanju.
Dodaj komentar