Rezultati u sintetičkim programima
Fritz Chess
Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).
Sasvim predvidljiv rezultat s obzirom na poredak klokova na kojima su radili testirani procesori. Fritz chess meri isključivo sirovu procesorsku snagu, a zbog deljenih resursa, rezultati na Bulldozer i Piledriver arhitekturama su nešto slabiji nego na „Stars“ jezgrima. U poređenju sa A8 i A10 Trinity APU-ovima, FX4300 se pozicionirao između.
Linpack AVX
LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda) i LU dekompozicijom (LU dekompozicija). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj Gflops. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompijutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performasni „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resorse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performasni celokupnog računara.
Verzija Linpack-a koji smo koristili je patch-ovan za non-Intel procesore, pa sada i na AMD „mašinama“ pokazuje solidne performanse. Jedan od razloga zbog čega AVX verzija nije radila na AMD procesorima je provera koja je deo Intelovog kompajlera, koji proverava da li je CPU Intel, ako jeste ide na matematičku biblioteku, ako nije, izlazi iz programa. FX4300 ovde pokazuje očekivane rezultate jer koristi dva FPU bloka deljena na ukupno 4 integer bloka. Rezultati koji su bolji nego na Trinity jezgrima, najviše zbog nedeljenja memorije sa GPU-om.
Crystal Disk Mark x64
Crystal disk mark je aplikacija koja služi za testiranje brzine rada sa hard diskovima i SSD uređajima. Brzina drajva je krucijalna za rezultate u ovom testu, ali isto tako je bitna i brzina kojom matična ploča sarađuje sa kontrolerom na SSD uređajima. U zavisnosti od implementacije kontrolera, BIOS-a i kontrolera na SSD drajvu, zavise u velikoj meri i performanse u ovom testu. U pitanju je sintetički test koji testira nekoliko scenarija u radu sa drajvom. Sekvencijalni upis i čitanje velikih blokova podataka je najbrže, zatim random upis i čitanje blokova od po 512KB, kao i veoma čest slučaj sitnih fajlova – rad sa blokovima od po 4K (što odgovara veličini bloka na NTFS particiji), sa i bez NCQ – naitive command queueing. NCQ mnogo zavisi od implementacije BIOS-a kao i od samih kontrolera. Neki SSD drajvovi ne podržavaju NCQ, koje inače služi za pametno keširanje blokova.
Gigabyte 970A-D3 izvlači praktično identične rezultate u radu sa SSD drajvom u odnosu na znatno skuplji 990FXA-UD5 model. Saradnja BIOS-a ove matične ploče i SSD drajva sa Sandforce kontrolerom je na najvišem nivou.
Dodaj komentar