Ciljna grupa korisnika
Ono što FX4300 izdvaja od APU-a jeste njegova ciljna grupa korisnika. FX procesori su namenjeni ljubiteljima “hight tech” hardvera, hard core igračima, entuzijastima – overklokerima, kao i za pristupačne grafičke radne stanice. Može se reći da je FX 8350 procesor namenjen hard-core multitaskingu. Gde je tu AMD FX-4300 pozicioniran?
Cenovno i po performansama FX4300 je predviđen da parira Intelovim i3 procesorima uparenim sa diskretnom grafikom, mada ovaj deo tržišta suvereno pripada AMD-ovim APU-ovima najnovije generacije, baziranim takođe na Piledriver jezgrima, kao i znatno pristupačnijim Athlon II X4 7xx FM2 procesorima iz serije „K“ koji imaju otključan množilac. Ipak, postoji izvesna razlika, a to je način na koji je „podešen“ proizvodni proces. FX CPU ima veću overklok marginu.
Suštinski gledano, na default klokovima FX 4300 nije ništa bolji CPU nego što je to AMD A10 5800K, zapravo, jezgra su identična, turbo mod je brži na A10, dok FX 4300 poseduje L3 keš. Testirajući nove FX procesore i AMD A10 5800K, shvatili smo da je razlika između ovih procesora u performansama na nivou greške merenja u testovima.
Ukoliko ste mislili da dobijete ubrzanje sa singlethread aplikacijama, najbolje je da odustanete odmah od kupovine ovakvog procesora i da kupite Intelov Core i3. U današnje vreme, 7 godina nakon pojavljivanja prvih dual-core procesora i dalje postoji čitavo more loše optimizovanih aplikacija, koje koriste samo jedan thread i praistorijske x87 FPU instrukcije. Ipak moramo reći da dva jezgra više nisu dovoljna ni izbliza, čak i za web, npr. flash koristi sva jezgra, pa će vam vrlo verovatno flash igre na „fejsu“ raditi brže na A10 ili na FX4300 nego na Core i3.
Ipak, skoro svi ozbiljno zahtevni poslovi koje bi ste radili na vašem računaru ipak koriste veći broj jezgara, vektorske instrukcije i paralelizovane podatke. Zahvaljujući mikroarhitekturalnim unapređenjima, FX procesori su veoma solidan izbor za gaming PC i predstavljaju korak napred u odnosu na Phenom II, kao i u odnosu na prvu generaciju FX procesora sa Zambezi jezgrima.
Dakle, FX4300 je izbor korisnika pristupačnog „gaming“ PC-a sa diskretnom grafičkom kartom. Svakako, FPS u igrama može da se poveća ako ste vični overklokingu, jer ovaj CPU poseduje veliku rezervu kada je overklok u pitanju, jer je proces izrade optimizovan za performanse, a ne za GPU i potrošnju. Tu se nalazi i 4MB L3 keša, memorijski kontroler ne deli magistralu sa GPU-om, pa je latencija u radu sa memorijom nešto niža.
Dodaj komentar