Propus(t) – Phenom II bez L3 keša
Sigurno se pitate koliko je novi Athlon II bez L3 keša „hendikepiran“ u odnosu na „punokrvni“ Phenom II. Odgovor koji sledi je da je mnogo manja razlika u performansama nego u ceni. Sa ovom generacijom svedoci smo spuštanja quad-core procesora u cenovni rang ispod 100 €.
Performanse koje nam nudi Athlon II serija procesora uopšte nisu daleko od najboljeg što možete da dobijete iz AMD-ove ponude. To nije ni malo čudno jer su u pitanju isti procesori, sa istom mikroarhitekturom. Bolje performanse dobijate ako imate jezgro više ili koji megabajt dodatne L3 keš memorije. Athlon II X4 630 procesori na 2,8 GHz poseduju nivo performansi u rangu ili nešto malo bolji od intelove Core 2 Quad Q8400 serije koja radi na 2,66 GHz, ali po znatno nižoj ceni.
U odnosu na Phenom II, Athlon II X4 na istom taktu poseduje nekih 5-15% manje performanse, u zavisnosti od toga koliko softver koji koristite zavisi od rada sa keš memorijom. Generalno, video kompresija i rendering radiće manje-više isto na Athlon II X4 i na Phenom II X4 procesorima, ukoliko oni rade na istom radnom taktu. Gaming performanse biće bolje na Phenomima za nekih 5-15%, u zavisnosti koliko igra koristi CPU, a koliko GPU. U tabeli smo napravili poređenje između 512KB L2 keš memorije i 1MB L2, kao i između 0MB L3 i 6MB L3. Tabela jasno govori da dodatnih 6MB spore L3 keš memorije ipak nešto povoljnije utiče na performanse nego dodatnih 512K brzog L2 keša. Ovo saznanje omogućuje AMD-u da lakše diferencira proizvode niže i više cenovne kategorije. AMD cenu formira u odnosu na troškove proizvodnje, ali i u odnosu na cenu i performanse svojih i konkurentskih proizvoda. Ova tabela ilustruje kolika je razlika na istom taktu između K10 sa 512KB L2 i 1024KB L2, kao i sa 0MB L3 i 6MB L3.
Jasno je da su razlike u ceni daleko veće nego razlike u performansama i da ukoliko overklokujete vaš CPU bez L3 keša imaćete opet sasvim solidne performanse.
Ovime je AMD-ova ponuda sve do High End segmenta upotpunjena. S’ jedne strane imamo pristupačno Regor dual core jezgro, napravljeno na posebnoj masci sa 2x1MB L2 keša, a sa druge strane tu su Propus i Rana koja treba uskoro da se pojavi, dok je na vrhu lestvice Deneb. U celoj ovoj slagalici jedino nedostaje još Athlon II X2 sa 512KB L2 keša po jezgru, koji bi mogao biti u cenovnom rangu Semprona.
Performanse
Da bi ispitali performanse i potencijal novih procesora koristili smo nekoliko standardnih baterija testova, među kojima su testovi arhiviranja, video kompresije, rendering, simulacije aero tunela (Euler 3D), sintetički testovi, testovi rada sa memorijom, kao i popularni sistemski PC Mark Vantage i celu bateriju gaming testova. Ono što nas je zanimalo je koliko L3 keš utiče na performanse i koliko dobija njegovim uključivanjem. Da bi dali odgovor na ovo pitanje, napravili smo poređenje sa baterijom testova koja je osetljiva na veličinu L3 keša i u prosečnom slučaju razlika između Phenoma II X4 sa 6MB L3 keša i Athlona II X4, na istom taktu je samo 6%. U ekstremnim situacijama Phenom II može biti brži i do 20%. Veća količina keš memorije može imati presudan uticaj na „user expirience“, pa tako sistem opremljen Phenomom II može delovati u nekim situacijama malo živahnije. Dobra ilustracija toga je i PC Mark Vantage x64 test sistemskih performansi.
Dodaj komentar