Blagi Propus(t) u overklokingu…
Propus koji smo imali na testu nije baš preterano raspoložen za overklok. Jezgra bazirana na Deneb masci su se pokazala mahom kao bolji overklokeri, a slično je bilo i u doba Athlona 64 S939, gde je Venice jezgro sa 512K L2 bilo nešto slabiji overkloker od vrhunskog San Diego jezgra sa 1MB L2.
Potpuno stabilan sistem smo podesili na 3600 MHz, pri radnom naponu od 1,45V za jezgra. Integrisani northbridge je radio na frekvenciji od 2660 MHz, sa povećanim naponom na 1,4V Ipak, pri toj radnoj brzini, Athlon II X4 je bez problema prošao sve testove uključujući i zahtevne S&M i LinX x64 Linpack stres testove. Propus je uporno odbijao da podigne sistem na 3700 i više MHz. Nakon više pokušaja pomirili smo se sa sudbinom da je limit za ovaj primerak nekih 3600-3700 MHz.
A na kraju…
Sasvim sigurno, Athlon II X4 je najbolji procesor koji možete da kupite do nekih 90€ i nameće se kao idealno rešenje za pristupačnu i efikasnu radnu stanicu, namenjenu renderingu i video kompresiji. Za cenu jednog Core i7, možete kupiti tri Athlona II X4! Razmislite o tome šta je jače. Pored svega, ako volite da se igrate sa otključavanjem i overklokingom, moguće je da pri kupivini kažete kupcu, „HOĆU TAJ PROCESOR!“. Jednostavnim gledanjem kroz „prozorče“ na ambalaži, možete da vidite OPN kod na heatspreader-u procesora koji kupujete, čime eventualno dobijate još 6MB L3 keša, gratis, za koji vam proizvođač ne garantuje, ali koji možda može da radi. Da li će u buduće biti Athlona II X4 sa mogućnošću otključavanja L3 keša, ostaje da se vidi. U svakom slučaju, niko vam ne garantuje da ćete za duplo manje novca dobiti Phenom II.
Procesor na test ustupio AMD
Dodaj komentar