| Hardver | Procesori | AMD A8 7600 i A8 6500
Procesori

AMD A8 7600 i A8 6500


GPGPU i sintetika

 

Frekvencija, broj jezgara i performanse integrisanih A8 APU-ova su više nego dovoljne da se pokrene bilo kakav fullHD video, pa smo preskočili testove ove vrste. Drugim rečima, svaki video u full HD rezoluciji radiće glatko na A8 APU-ovima.

 

Basemark CL v1.1

basemark art

Basemark CL je benčmark alat razvijen od strane Rightware-a, koji služi za merenje performansi OpenCL 1.1 implementacija na različitim uređajima od desktop platforme do SoC sistema. Basemark CL koristi OpenGL ES 2.0 i OpenGL 2.1 za rendering u zavisnosti od platforme. Basemark CL meri performanse prilikom obrade slike, kao i pomeranje podataka između CPU-a i GPU-a, uz korišćenje OpenCL biblioteke. Ovaj test meri i računsku snagu prilikom izvođenja simulacija fizike. Tu je i merenje performansi prilikom izvođenja popularnih algoritama kao što je rekurzivno računanje Mandelbrot fraktala, ali u 3D, zatim računanje Julia fraktala, a tu je i online compiler.

 

basemarkcl

 

Zbog manjeg broja ALU-ova, odnsono stream procesora, A8 7600 je bio proporcionalno sporiji od A10 7850K. Računanje fraktala se dobrim delom izvršava i preko centralnog procesora, pa je u tom testu Intel Haswell pokazao najbolje rezultate. Ipak, testovi koji koriste OCL i HSA rade ubedljivo bolje na Kaveri jezgrima u odnosu na Richland i Haswell. Razlika od oko 70% u korist Kaverija pripisujemo GCN arhitekturi, ali i HSA memorijskoj organizaciji, obzirom da Basemark CL u verziji 1.1 podržava HSA.

 

HSA JPEG decoder

 

Uz Kaveri AMD je predstavio i optimizovani JPEG dekoder koji koristi prednosti HSA arhitekture. Ovo može da bude značajno na primer za web rendering, ali i za brz pregled velikih slika.

 

jpegdecode hsa

 

Kaveri naravno podržava HSA i to se jako dobro reflektuje kroz ovaj test. Na žalost ne znamo kada će browser-i masovno da počnu da koriste ovakve optimizacije. U ovom testu A8 7600 veoma malo zaostaje za A10 7850K.

 

Fritz chess

fritzchess art

Fritzchess je benchmark koji simulira brzinu izvršavanja poznatog istoimenog šahovskog programa (Made in Germany :D). Ovaj program je pokazatelj brzine izvršavanja ALU operacija procesora i pokazatelj performansi prediktora grananja u procesoru. Takođe je dobar pokazatelj rada mikroarhitekture procesora sa radnom memorijom (RAM).

 

fritz

 

Kao što smo i pretpostavili, u poređenju sa A8 6500, koji poseduje nešto viši klok i nešto nižu latenciju u komunikaciji sa RAM-om, zbog nepostojanja HSA, u single threadu A8 7600 daje nešto slabiji rezultat od Richlanda, ali zbog optimizacija u Steamroller mikroarhitekturi, razdvojenom front endu i zasebnim x86 dekoderima, Fritz Chess u multithreadu znatno bolje skalira po modulima. Dakle, single thread IPC je klok za klok praktično identičan, ali je skaliranje znatno bolje na Kaveriju, pa je konačni rezultat primetno bolji uprkos nižem kloku (3300 vs 3700 MHz).

 

Linpack

LinPack art

LinPack je softverska biblioteka za izvršavanje numeričkih operacija sa matricama. Originalno je pisana u Fortran-u 70. godina prošloga veka. Linpack koristi BLAS biblioteke (Basic Linear Algebra Subprograms) za izvođenje osnovnih matričnih i vektorskih operacija. LinPack testovi mere koliko brzo FPU i CPU rešava sisteme linearnih jednačina „n x n“ koje predstavljaju jednu od glavnih operacija u inžinjeringu. Rešenja su dobijena Gausovom eliminacijom (Gausova metoda) i LU dekompozicijom (LU dekompozicija). Rezultat koji se dobija se predstavlja kao broj operacija sa pokretnim zarezom, tj Gflops. Ovaj test se koristi za rangiranje 500 najbržih superkompijutera, ali je takođe i dobar pokazatelj performasni „klasičnih“ računara koje svi mi koristimo. Na desktop i laptop računarima LinPack demonstrira koliko je maksimum performansi koji ti računari mogu da isporuče (peak performasne). LinPack u potpunosti upošljava sve hardverske resorse unutar sistema „procesor&memorija“. Treba napomenuti da LinPack nije uvek realan pokazatelj prosečnih performasni celokupnog računara.

 

linpack

 

Teoretske FP performanse Piledriver i Steamroller jezgara su identične, klok za klok, ipak nešto efikasnija implementacija, odnosno veći „Front End“ bandwidth na Steamrolleru daje na nižem kloku jednako dobar rezultat kao i Piledriver. Naravno, overklokovani A10 7850K je primetno snažniji, ali razlika je više od 1 GHz i dosta W.

 

Ivan Vujić

Software, storage, network etc editor @ AXE
Database migration @ RC ETF

Dodaj komentar

Kliknite ovde da biste poslali komentar