Potrošnja, temperature i overklok potencijal
Ovo je jedna od stavki koja nas je najviše interesovala. Llano koristi sistemski referentni klok od 100 MHz, koji je inicijalan za sve interfejse – PCI Express, USB, SATA…
Ovo predsatavlja problem ukoliko hoćete da overklokujete ovakav sistem. Problemi koji mogu da se jave je korupcija podataka na SATA uređajima, otkazivanje PCI uređaja u slotovima itd. Ukolko podignete referentni klok, podižete i brzinu GPU-a, pa je izuzetno bitno posedovati kvalitetnu matičnu ploču. Na svu sreću ASUS F1 A75-V PRO je to odlično izneo i nije bilo nikakvih problema.
Naš, A6 3500 se odlično pokazao na default vrednostima što se tiče temperatura, ali i za vreme overkloka. AMD A6 3500 APU je bio stabilan na 135 MHz. Naravno, sve ovo je bez dizanja napona, a u zavisnosti od opterećenja, odnosno turbo moda takt je sa fabričkih 2100 MHz odnosno 2400 MHz podignut na 2835 MHz odnosno 3240 MHz, što je sasvim pristojan rezultat.
Screenshot-ovi iznad nam govore da na default vrednostima A6 3500 generishe izuzetno malu potrošnju, a samim tim i zagrevanje. Koristili smo tri različita načina zagrevanja APU-a, odnosno isti smo „podgrevali“ sa Prime95 sofverom koji opterećuje CPU deo kao i RAM memoriju i testira ih na stabilnost, zatim Furmark koji to isto radi GPU-u unutar APU-a, a na kraju i kombinaciju ova dva softvera, kao ultimativni način da se zagreje APU. Naravno, isto to smo uradili i prilikom overklokovanog APU-a, koji je radio na frekvenciji od 3,24 GHz za CPU deo, odnosno 617 MHz za GPU deo, dok je RAM memorija bila setovana na 1440 MHz. Ponavljamo, ovo bi trebalo da predstavlja overklok za početnike pošto nisu dizani naponi.
Potom smo ponovili kompletnu proceduru testiranja temperatura na primetno jači A8 3870K model, koji je takođe pokazao izuzetne performanse u odnosu na zagrevanje i potrošnju.
Naravno, isto to smo uradili i prilikom overklokovanog A8 3870K APU-a, koji je radio na frekvenciji od 3,5 GHz za CPU deo, odnosno 960 MHz za GPU deo, dok je RAM memorija bila setovana na 1866 MHz.
Naravno, overklokerski APU A3870K se više grejao, ali su performanse bile adekvatne, a koliko su oba APU disipovala u najrazličitijim scenarima korišćenja, možete pogledati u tabelama ispod. Treba napomenuti da je ovde reč o potrošnji kompletnog sistema, ne samog APU-a, pa se rezultati mogu okarakterisati kao odlični.
Polako, ali sigurno smo došli do za veliku većinu korsinika najbitnijeg dela, a to su rezultati. Ali pre toga bacite pogled na test sistem i bateriju testova koju smo koristili.
Dodaj komentar