Hardverski nivo
Kada bi smo pričali o tome šta donosi AMD APU serije A8, odnso A6 ponavljali bi smo se, pa predlažemo da pogledate OVAJ i OVAJ link gde smo bili detaljno pripremili za Vas kompletan opis arhitekure. Ovoga puta skoncetrisaćemo se na razlike, odnosno kratak opis mogućnosti novih APU-ova.
Dakle, A8 3870K model kao i svaki AMD „K“ CPU ima otključan množilac, a radi na frekvenciji od 3 GHz. Grafički čip poseduje oznaku HD6550D poseduje 400 striming procesora i radi na frekvenciji od 600 MHz. TDP ovog modela je 100W, što je i više nego dobro za jedan ovako kompleksan čip u kome se nalaze sve osobine CPU-a i GPU-a više nego solidnih performansi.
Sa druge strane A6 3500 predstavlja prvi i za sada jedini APU koji ima 3 procesorska jezgra koja raspolažu sa 3MB deljenog L2 keš-a, a kucaju na taktu od 2.1 GHz, odnosno 2.4 GHz kada se priča o Turbo mod-u. GPU deo unutar ovog APU-a čini HD6530D o kojoj smo ranije pisali, a reč je o oslabljenoj varijatni punokrvnog čipa Cypress arhitekture, odnosno isti poseduje 320 striming procesora koji rade na taktu od 444 MHz. TDP ovog modela je isti kao i kod A6 3600 modela, iako poseduje jedno CPU jezgro manje i iznosi 65W.
Uglavnom, reč je o cenovno dobro pozicioniranim modelima, a posebno je bilo zanimljivo videti kako se A6 3500 ponašao prilikom overklokovanja, odnosno koliki su benefiti od toga. Dok je prirodom stvari bilo očekivano da A8 3870K bude u tom segmentu dominantan.
Izbor matične ploče je pao na ASUS F1 A75-V PRO, koja se pokazala kao odlična u radu prilikom overklokinga naših APU-ova. Pogledajte koje su ostale mogućnosti ovog modela matične ploče.
Dodaj komentar